Reklama

Ładowanie...

Westchnienie ulgi, miasto, omen

23.05.2004
Czyta się kilka minut
Odradzający się z trudem kraj znów na krawędzi wojny domowej, watażka - dyktator grozi, wysadza mosty, potem się wycofuje, ucieka do protektorów, radość na ulicach, wiwaty, ulga. Bezkrwawa rewolucja Czerwonej Róży nie zmarnowała się. Jeszcze nie...
M

Może to właśnie nowe pokolenie polityków, takich jak młody, wykształcony, pozbawiony nienawiści i ponurych fobii prezydent Gruzji - jest nadzieją XXI wieku? Może muszą odejść wszyscy, których ukształtowało poprzednie stulecie, czas najgorszych wojen, totalitaryzmów i pogardy dla człowieka? Może dopiero wtedy nie będzie już krótkich westchnień ulgi, tylko normalne oddychanie...

Miasto

Mówi się, że Wrocław jest najbardziej proeuropejski wśród polskich miast. Nie wiem, czy przeprowadzono w tej sprawie jakieś badania, ale mieszkańcy chętnie godzą się z tą opinią. Może to bliskość dwóch granic, częstsze kontakty z cudzoziemcami, charakter ludzi przybyłych zewsząd i stopionych w jeden organizm?

Wrocław zawsze był trochę inny. Ze swoimi niezwykłymi teatrami Grotowskiego i Pantomimy, z młodością swoich uczelni, z...

2131

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]