Reklama

Ładowanie...

Kremla posag dla Kijowa

23.05.2004
Czyta się kilka minut
Nie chcemy jeździć do Brukseli wagonem III klasy - te słowa premiera Ukrainy Wiktora Janukowycza dobrze oddają frustrację ukraińskich polityków, zawiedzionych brakiem deklaracji zjednoczenia ze strony Unii Europejskiej. Od jesieni ub. roku widać zmianę polityki zagranicznej Kijowa: chłodzenie stosunków z Zachodem i prostowanie ścieżek w stosunkach z Moskwą.
P

Prezydenci Rosji i Ukrainy spotykają się co kilka tygodni, a 15 maja w podmoskiewskiej rezydencji Władimir Putin przyjął Janukowycza, najpoważniejszego kandydata do urzędu prezydenckiego (wybory mają odbyć się w październiku). Po spotkaniu Putin wystąpił z sensacyjną zapowiedzią zniesienia barier celnych pomiędzy Rosją a Ukrainą; cła i VAT miałyby nie obowiązywać nawet na ropę i gaz. Zabieg ten kosztowałby rosyjski budżet 800 mln dolarów rocznie. Miły prezent. Tylko co Rosja chce w zamian? Tego właśnie nie wiadomo.

Umowa o utworzeniu strefy wolnego handlu w ramach Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (porozumienia zawartego w ub. roku z inicjatywy Moskwy między Rosją, Ukrainą, Białorusią i Kazachstanem i zakładającego usprawnienia w integracji ekonomicznej państw-sygnatariuszy) jest na tym etapie ogólności jedynie protokołem pobożnych życzeń. Politycy deklarują...

1949

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]