Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 19/2005
Data wydania:
08.05.2017
Numer wydania:
19
Rok wydania:
2005
Obraz tygodnia
Na skróty
Minęła 100. rocznica urodzin Juliana Stryjkowskiego (1905-1996), wybitnego prozaika i kronikarza dziejów polskich Żydów, autora “Głosów w ciemności", “Austerii…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
Prezes IPN ujawnił nazwisko kapłana, który był tajnym współpracownikiem SB w otoczeniu Jana Pawła II. Jest nim dominikanin, o. Konrad Hejmo (pseudonimy "Hejnał…
Komentarze
Czekając na imperium
Małgorzata Nocuń
Rocznicę zakończenia II wojny Rosja będzie fetować jak dawniej - z pompą, tłumem na Placu Czerwonym, defiladą żołnierzy i weteranów. Samoloty z ładunkiem…
Mieszkanie - towar luksusowy
Anna Mateja
Przynajmniej w Polsce, m.in. z powodu 22-proc. podatku VAT na materiały budowlane i braku polityki nastawionej na zlikwidowanie istniejącego od czasów PRL-u…
Sprawiedliwość w swoich rękach
Krzysztof Burnetko
Pojawienie się w internecie wykazów sędziów i prokuratorów, którzy w latach 80. oskarżali i skazywali działaczy opozycji (na razie z Podkarpacia), jest tyleż…
Czytania
Rozmowa z Niebem
Paweł Kozacki OP
- Mistrzu, stoimy sobie ze znajomymi, wpatrujemy się w niebo, do którego zostałeś wzięty, i zastanawiamy się, czy po wniebowstąpieniu jeszcze interesuje Cię to…
Dziesięć młodych kobiet
Elżbieta Adamiak
Przypowieść o dziesięciu pannach, występująca jedynie w Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 25, 1-13), budzi radość u poszukujących w Biblii śladów kobiet. Tym razem…
Kraj
Edukacja (19/2005)
Andrzej Brzeziecki
Kraj i świat
Zachód po przejściach
Roman Kuźniar
Ostatnie lata doprowadziły do najpoważniejszego kryzysu między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Mówi się wręcz o kryzysie zachodniej tożsamości. Tymczasem…
Rozum i sumienie
Wojciech Spirewski
Jak wynika z sondaży, aż 60 proc. Polaków uważa, że biednym krajom afrykańskim należy się pomoc. Ale tylko 4 proc. z nas podziela opinię, że to Polska powinna…
Ze straconej pozycji
Krzysztof Stępiński
Zbigniew Hołda w tekście Nieudany maraton (TP nr 16/05) zarzucił adwokatom bez wiedzy i moralności działania, które sprawie FOZZ realnie zagroziły…
Nie dać się sprowokować
Czy prezydent Polski powinien pojechać do Moskwy na tamtejsze obchody 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej? Odpowiedź jest prosta: tak. Trzeba jechać. I…
Skąd ten pośpiech
Ks. Adam Boniecki
Kto z bliskiego otoczenia Jana Pawła II donosił na Papieża? Ujawnienie przez IPN nazwiska o. Konrada Hejmy było nie do uniknięcia. Od lat krążące informacje,…
Przestroga Seneki
Waldemar Gontarski
Bez postępowania lustracyjnego opartego na domniemaniu dobrego imienia i domniemaniu niewinności, niedopuszczalne jest ujawnianie nazwisk współpracowników…
Wiara
Mam oparcie
Pamiętacie, co powiedział Jezus? - pytał krakowian wieczorem 27 kwietnia kard. Franciszek Macharski - »Niewiasta, gdy rodzi, smutek ma«. Naprawdę coś…
Czas próby, czas nadziei
Ks. Andrzej Draguła
W opisie tego, co wydarzyło się podczas polskiego kwietnia, na nic się zdały kategorie Kościoła otwartego i zamkniętego, konserwatywnego i liberalnego. Na nic…
Wokół Dekalogu
Tekst jest skróconą wersją książki Wokół Biblii. Z ks. Józefem Tischnerem rozmawia Ewelina Puczek, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Znak. Złożyły…
Człowiek jest drogą Kościoła
O. Jan Andrzej Kłoczowski OP
Jeszcze raz pierwsza encyklika Jana Pawła II - Redemptor hominis. Przed tygodniem zatrzymaliśmy się przy zadziwiających słowach, że Ewangelia to zdumienie…
Ankieta "TP": Moja metanoia
Przeżywaliśmy dni wielkie. Znajdowaliśmy się w innym wymiarze. Zmieniło się nasze spojrzenie na świat, na wszystko, co nas dotąd obchodziło, i na nas samych.…
Tata
Janusz Poniewierski
Jan Paweł II przemawiał do nas słowami i znakami. Słowa znamy stosunkowo dobrze. A znaki? Poniżej kolejne z nowego cyklu rozważań nad tymi gestami Papieża,…
Cud się nie stanie
Piotr Wierzbicki
Przeczytałem z zapartym tchem świetny artykuł Jarosława Gowina o tym, czy stanie się teraz w Polsce cud i - z całym szacunkiem dla pasji Wielce Szanownego…
Naiwne pytania
KARD. JEAN MARIE-LUSTIGER
,
Marek Zając
Słowa konserwatywny albo liberalny brzmią bez sensu w teologii czy życiu Kościoła, ponieważ odnoszą się do tendencji politycznych i życia społecznego. Jeżeli…
Czas przejścia
Ks. Tomasz Węcławski
Będzie, Będzie, Bóg, który otacza miłością i użala się nad biednym, długo się nie gniewa, ukocha bardzo i na zawsze. Wobec stawianych w tych dniach z różnych…
Czas prawdy i czas pokuty
Kard. Grzegorz Ryś
W inauguracyjnej homilii Benedykt XVI mówił o problemie, jaki mamy z zaakceptowaniem cierpliwości Boga, który w historii świata okazuje się jakby za słaby, nie…
Słuchać, aby uwierzyć
Benedykt XVI jest człowiekiem, który w całym swoim życiu mówi prawdę i poświadcza ją prostotą życia ewangelicznego. Ukazuje się to w posłudze osobistej miłości…
Kultura
Kukułka
Anita Piotrowska
Mówiąc o kinie kobiecym, spychamy je najczęściej do niższej (bądź niszowej) kategorii filmów tworzonych przez kobiety, o kobietach, dla kobiet.
Jeszcze jedno zapomnienie
Andrzej Dobosz
Czytając w jubileuszowym numerze naszego pisma artykuł wybitnego znawcy historii Krakowa profesora Andrzeja Chwalby o sytuacji w mieście w chwili narodzin…
Hume
Leszek Kołakowski
Kiedy mówimy o formacji kulturalnej zwanej Oświeceniem czy o filozofii oświeceniowej, natychmiast słowo to przywodzi nam na myśl jedno z naczelnych haseł tego…
Muzyka jest dobra na wszystko
Stefan Rieger
Przez dwa tygodnie przeciętny śmiertelnik, którego oknem na świat jest telewizja, skazany był na nieustanne obcowanie z muzyką, o której istnieniu dotąd…
Koniec bezkrólewia?
Tomasz Cyz
Giuseppe Verdi napisał Aidę z okazji otwarcia Kanału Sueskiego, na zamówienie kedywa Egiptu Ismaila Paszy (za niebotyczną jak na owe czasy sumę 150 tys.…
Odkrycie Leonarda
Bogusław Deptuła
Leonard Sempoliński, fotograf, autor sławnych widoków ruin Warszawy, postać artystycznie niejednoznaczna i zarazem nadzwyczajnie ciekawa, doczekał się…
Linie losu
Książki Marka Skwarnickiego coraz wyraźniej układają się w jego autobiografię, i dotyczy to nie tylko fragmentów dziennika, które w ostatnich latach ogłaszał.…
Felietony
To bardzo piękna nazwa
Józefa Hennelowa
Sceny zapamiętane z dni żałoby: wolontariusze rozdający ściśniętym w pielgrzymiej rzece między barierkami na Placu Świętego Piotra kolejne dziesiątki butelek…
Gaz i Rapallo
Stanisław Lem
Uważam nie od wczoraj, że nasza pozycja polityczno-geograficzna pomiędzy Niemcami a Rosją jest bardzo niemiła. Ilekroć między tymi państwami dochodzi do…
Mass media i politycy
Marcin Król
Od pewnego czasu politycy liczą się przede wszystkim z opinią mediów (oraz z badaniami opinii publicznej, publikowanymi przecież także w mediach). Dawniej…
Tygodnik Czytelników
Bez litanii wyrzutów
Jęk zawodu po ogłoszeniu wyniku konklawe dał się słyszeć nie tylko z ust komentatorów, ale i w Kościele: “Ratzinger?! Ten konserwatysta?!". Czyżbyśmy…
Skała, nie beton
Bawiłam się z dziećmi w piaskownicy, kiedy rozległo się bicie dzwonów z pobliskiego kościoła w Krakowie-Ruczaju. Doszłam do wniosku, że wybrano już nowego…
Najmniejszy okruch
Dyskusja o komunii na rękę (wywołana tekstem ks. Andrzeja Draguły “Bojaźń i adoracja", “TP" nr 10/05), skupiając się na symbolice, pomija praktyczne…
Skoro zaufał...
Dziwi mnie spór o sposób przyjmowania komunii. Od kilku miesięcy mieszkam w Wielkiej Brytanii, gdzie przyjmowanie komunii na rękę jest od lat powszechne.…
Ani ideologia, ani polityka
Z 17 lat, które spędziłem poza Polską, 11 przeżyłem w Ameryce Łacińskiej. Od powrotu do kraju dwa lata temu ze smutkiem stwierdzam, że problematyka tamtejszego…