Reklama

Rozum i sumienie

Rozum i sumienie

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Jak wynika z sondaży, aż 60 proc. Polaków uważa, że biednym krajom afrykańskim należy się pomoc. Ale tylko 4 proc. z nas podziela opinię, że to Polska powinna być za tę pomoc współodpowiedzialna.
B

Bywa, że dzieło o miernej wartości artystycznej zawiera drobny element, ratujący całe przedsięwzięcie. Chociaż w słynnym filmie Rolanda Emmericha “Pojutrze" o nowej epoce lodowcowej (która uderza w północną półkulę globu) niewiele odnaleźć można finezji i filmowego kunsztu (poza efektami specjalnymi), to od jednoznacznej krytyki ratuje go scena panicznej ucieczki “uchodźców amerykańskich", przekraczających granicę meksykańską na rzece Rio Grande w nadziei schronienia się przed katastrofalną burzą i nadciągającym od północy zlodowaceniem. Azylem okazuje się południowa część globu, terytoria państw Trzeciego Świata.

Pojęcia “Trzeci Świat" używa się zamiennie z terminem “państwa rozwijające się". Rozwijające? Tak powiedzieć można o Albanii, ale w przypadku wielu krajów Afryki, chociażby Etiopii, to stwierdzenie nie na miejscu.

Gdy oczy całego...

5701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]