Reklama

Gaz i Rapallo

Gaz i Rapallo

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Uważam nie od wczoraj, że nasza pozycja polityczno-geograficzna pomiędzy Niemcami a Rosją jest bardzo niemiła. Ilekroć między tymi państwami dochodzi do intymnego zbliżenia, nie jest to dla Polski zdrowe.
W

W “Heraldzie" widziałem mapkę przedstawiającą przebieg nowej magistrali gazowej, która ma połączyć okręg kaliningradzki w Rosji z Greifswaldem w Niemczech. Wedle fachowców niemieckich ułożenie takiego rurociągu na dnie Bałtyku wymaga około sześciu lat, przy czym ocena nie jest dokładna, ponieważ zalegające na dnie wraki z czasów II wojny mogą opóźnić prace.

Widać w tym delikatne represje Putina nie tylko wobec Polski, ale i państw bałtyckich czy Ukrainy. Może nie szantaż, ale grożenie palcem. Tymczasem nie widziałem w polskiej prasie wyraźniejszych oznak, by kręgi rządowe podejmowały już jakieś działania zapobiegające udławieniu nas brakiem gazu. A w moich oczach to jest nowa odmiana Rapallo, tym razem ekonomicznego. Militarna agresja ze strony Rosji nam nie grozi, jesteśmy przecież w NATO, zresztą wcale się tak nie stawiamy jak państwa bałtyckie. Między...

5496

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]