Reklama

Gaz i Rapallo

Gaz i Rapallo

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Uważam nie od wczoraj, że nasza pozycja polityczno-geograficzna pomiędzy Niemcami a Rosją jest bardzo niemiła. Ilekroć między tymi państwami dochodzi do intymnego zbliżenia, nie jest to dla Polski zdrowe.
W

W “Heraldzie" widziałem mapkę przedstawiającą przebieg nowej magistrali gazowej, która ma połączyć okręg kaliningradzki w Rosji z Greifswaldem w Niemczech. Wedle fachowców niemieckich ułożenie takiego rurociągu na dnie Bałtyku wymaga około sześciu lat, przy czym ocena nie jest dokładna, ponieważ zalegające na dnie wraki z czasów II wojny mogą opóźnić prace.

Widać w tym delikatne represje Putina nie tylko wobec Polski, ale i państw bałtyckich czy Ukrainy. Może nie szantaż, ale grożenie palcem. Tymczasem nie widziałem w polskiej prasie wyraźniejszych oznak, by kręgi rządowe podejmowały już jakieś działania zapobiegające udławieniu nas brakiem gazu. A w moich oczach to jest nowa odmiana Rapallo, tym razem ekonomicznego. Militarna agresja ze strony Rosji nam nie grozi, jesteśmy przecież w NATO, zresztą wcale się tak nie stawiamy jak państwa bałtyckie. Między...

5496

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]