Reklama

Przestroga Seneki

Przestroga Seneki

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Bez postępowania lustracyjnego opartego na domniemaniu dobrego imienia i domniemaniu niewinności, niedopuszczalne jest ujawnianie nazwisk współpracowników organów bezpieczeństwa PRL. Najpierw uczciwy proces sądowy, dopiero później publiczna lista z nazwiskami.
A

Audiatur et altera pars - ta starożytna zasada prawa procesowego przytoczona została przez Senekę w tragedii “Medea": “Kto wydał jakiś wyrok nie wysłuchawszy drugiej strony, to chociażby wydał wyrok sprawiedliwy, nie był sprawiedliwy".

Na domniemaniu dobrego imienia oparte jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 1992 r. Jak orzekł Trybunał, uchwała Sejmu z 28 maja 1992 r., zobowiązująca ministra spraw wewnętrznych do podania pełnej informacji na temat urzędników państwowych od szczebla wojewody wzwyż, posłów, senatorów, prokuratorów, adwokatów, radnych gmin i członków zarządów gmin będących współpracownikami UB i SB - jest niezgodna m.in. z prawem do dobrego imienia zawartym w art. 17 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (system ONZ). W uzasadnieniu tego orzeczenia czytamy: “Ze względu na społeczne znaczenie takiej...

5161

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]