Reklama

Dziesięć młodych kobiet

Dziesięć młodych kobiet

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Przypowieść o dziesięciu pannach, występująca jedynie w Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 25, 1-13), budzi radość u poszukujących w Biblii śladów kobiet. Tym razem stoją w centrum przepowiadania. Słowa Ewangelii mogą jednak napełnić pytaniami i wątpliwościami: dlaczego grupę kobiet od razu podzielono? - Pięć z nich było głupich, pięć mądrych (25, 2).
D

Dlaczego wychodzą naprzeciw jedynie “pana młodego" (25, 1)? Czyżby zapomniano o pannie młodej podczas uroczystości weselnej? (Gwoli sprawiedliwości dodajmy, że w niektórych kodeksach wspomniano ją; w większości współczesnych polskich przekładów - niestety nie). Poza tym, pan młody okazuje się wysoce zawodny: jest niepunktualny, pojawia się w środku nocy, gdy oczekujące go zasnęły (25, 5n). Największą trudność stanowi jednak groźba związana z zamknięciem drzwi przed zaproszonymi na ucztę pannami (25, 10). Końcowe słowa przypowieści powodują, że to właśnie “panny głupie" stają się głównymi bohaterkami narracji.

Historię możemy sobie wyobrazić następująco: oto po trwającym około roku narzeczeństwie pan młody ma wyprowadzić pannę młodą z jej domu rodzinnego do własnego, gdzie odbędzie się właściwa uczta weselna. Młode kobiety, panny, wychodzą przed dom panny...

4581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]