Reklama

Czas próby, czas nadziei

Czas próby, czas nadziei

08.05.2005
Czyta się kilka minut
W opisie tego, co wydarzyło się podczas polskiego kwietnia, na nic się zdały kategorie Kościoła otwartego i zamkniętego, konserwatywnego i liberalnego. Na nic się zdały, bo takich Kościołów nie było.
Widokówka z początku XX wieku przedstawiająca uroczystość Pogrzebu Najświętszej Marii Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej
"

"Być może wielu z nas narzekało, że żyjemy w trudnych czasach. Tymczasem trzeba raczej dziękować Bogu, bo błogosławieństwem było żyć w czasach Jana Pawła II" - takie mniej więcej słowa usłyszałem w kazaniu wygłoszonym podczas jednej z tych Mszy, gdzie żałoba mieszała się z wdzięcznością. Trzeba się zgodzić z kaznodzieją. Jan Paweł II był i jest - jak to określił kard. Joseph Ratzinger, dziś papież Benedykt XVI, we Mszy św. poprzedzającej konklawe - “wielkim darem". I chociaż w trakcie pontyfikatu przeżywaliśmy jubileuszowy rok łaski, to zdaje się, że dopiero w ostatnich dniach pontyfikatu Jana Pawła II i tuż po jego śmierci doznaliśmy łaski w wymiarze wymykającym się ludzkiemu opisowi.

W "Pamięci i tożsamości" Jan Paweł II napisał, iż odkupienie jest "zwycięstwem zadanym człowiekowi". Można powiedzieć, że zadane są nam także błogosławieństwo i łaska. Wszyscy...

23506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]