Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Benedykt XVI wznowił środowe audiencje generalne. Na Plac Św. Piotra przybyło 15 tys. wiernych, m.in. tysiąc Polaków. Papież wyjaśnił, dlaczego przybrał imię Benedykta: “Był odważnym i autentycznym prorokiem pokoju i z niezmordowaną śmiałością zabiegał najpierw o to, aby uniknąć dramatu I wojny światowej, a następnie o ograniczenie jego tragicznych skutków. Za tym przykładem pragnę oddać swoją posługę na służbę pojednania i zgody między ludźmi i narodami" - powiedział o Benedykcie XV. Wspomniał także o św. Benedykcie, patronie Europy. Po polsku powiedział: “Pozdrawiam wiernych języka polskiego. Dziękuję wam za dobroć i za modlitwy. Z serca wam błogosławię".
  • Pragnienie podróżowania, aby głosić Ewangelię, wyraził Benedykt XVI podczas wizyty w Bazylice św. Pawła za Murami (25 kwietnia). “Mamy przed oczyma przykład mego umiłowanego i czcigodnego poprzednika Jana Pawła II, papieża misjonarza, którego tak intensywna działalność, poświadczona przez ponad sto podróży apostolskich poza granice Włoch, jest prawdziwie niezrównana" - przypomniał Papież. Prosił, aby “Pan podsycił także we mnie podobną miłość, ażebym nie zaznał spokoju w obliczu pilnej potrzeby przepowiadania Ewangelii w dzisiejszym świecie".
  • W Boże Ciało Papież uda się do Bari na zakończenie XXIV Krajowego Kongresu Eucharystycznego - poinformował rzecznik prasowy Watykanu.
  • “Ogromnie się cieszę ze spotkania w Kolonii!" - powiedział Benedykt XVI podczas audiencji dla pielgrzymów z Niemiec (25 kwietnia). W sierpniu odbędą się tam Światowe Dni Młodzieży. “Wspólnie zrobimy coś wspaniałego. Jestem pewien, że Bóg pobłogosławi nasze wysiłki" - dodał Papież. Wspominał też konklawe: “Gdy powoli wyniki głosowania pokazywały, że gilotyna zbliżała się i ja byłem jej celem, poprosiłem Boga, aby oszczędził mi tego losu. Myślałem, że dzieło mego życia jest już zakończone i czekają mnie dni spokoju".
  • “W ślad za moimi poprzednikami, zwłaszcza Pawłem VI i Janem Pawłem II, pragnę z całą mocą jeszcze raz potwierdzić nieodwracalne ekumeniczne zaangażowanie Kościoła katolickiego" - powiedział Benedykt XVI 25 kwietnia, podczas spotkania z przedstawicielami Kościołów i religii niechrześcijańskich, przybyłych do Rzymu na pogrzeb Jana Pawła II oraz inaugurację nowego pontyfikatu.
  • Patriarchat Konstantynopola zaprosił Benedykta XVI do Stambułu - poinformował kard. Walter Kasper. O tym, że jest za wcześnie, by mówić o wizycie Papieża w Rosji, powiedział z kolei patriarcha Aleksy II. Możliwość spotkania obu przywódców będzie, zdaniem patriarchy Moskwy i Wszechrusi, zależała od “linii, jaką Benedykt XVI przyjmie w stosunkach z rosyjską Cerkwią i na ile wykaże wolę, mądrość i takt". W tym kontekście patriarcha kolejny raz oskarżył katolików m.in. o prozelityzm.
  • Dotychczasowi członkowie watykańskich Kongregacji, Rad i Komisji, pozostaną na urzędach do końca pięcioletnich kadencji. Jednocześnie Benedykt XVI powołał kard. Francisa Arinze, prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, do grona kardynałów-biskupów. Nowym dziekanem Kolegium Kardynalskiego został kard. Angelo Sodano.

Kościół w świecie...

  • 60 lat po zakończeniu wojny Kościoły Niemiec znów chcą być “ambasadorami pokoju i pojednania". To wspólne oświadczenie podpisali m.in. katolicy i Rada Kościoła Ewangelickiego. “Kto traci pamięć, traci również orientację" - stwierdzili sygnatariusze i zaapelowali, aby nie zapominać zła, jakie wyrządziły Niemcy. Ostrzegli również, że w świadomości niemieckiego społeczeństwa zaciera się różnica między skutkami i przyczynami nazistowskiego terroru. “Oczywiście na co dzień istniały różne formy niewielkiego oporu", jednak nie można ignorować proporcji: “Gotowość do przeciwstawienia się barbarzyństwu była czymś wyjątkowym, a normą - również wśród chrześcijan - przymykanie oczu i tolerowanie zła".
  • W USA powstała organizacja Żydzi Przeciwko Antychrześcijańskiemu Zniesławieniu (Jews Against Anti-Christian Defamation), która chce zwalczać antychrześcijańskie uprzedzenia. Na czele stanął Don Feder, były publicysta “Boston Herald". “Spektrum naszych członków - czytamy w oświadczeniu - jest szerokie, od ortodoksów po osoby zeświecczone, niemniej łączy nas determinacja, by pomagać naszym chrześcijańskim braciom i siostrom". “Chrześcijańska moralność - powiedział Feder - wywodzi się z żydowskiej Biblii i wyraża się w judeochrześcijańskiej etyce. Dzięki wierności wiecznym wartościom objawionym na górze Synaj, chrześcijanie stali się niewygodnymi w oczach establishmentu i bohaterami w naszych oczach".

... i w Polsce

  • O. Konrad Stanisław Hejmo był w latach 80. tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL o pseudonimach “Hejnał" i “Dominik" - powiedział Leon Kieres, prezes IPN (27 kwietnia). W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył również o. Maciej Zięba, prowincjał dominikanów, który po zapoznaniu się z liczącą 700 stron teczką, przyznał, że dokumenty są “dość porażające, ale i przekonujące". Episkopat przyjął informację “z bólem i zaskoczeniem. Niewątpliwie sprawa ta wymaga pełnego, rzetelnego i jasnego wyjaśnienia" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez jego rzecznika, ks. Józefa Klocha. Opinia publiczna pozna materiały zapewne w tym miesiącu; IPN zamierza wydać książkę poświęconą inwigilacji Karola Wojtyły. Sam o. Hejmo zaprzecza, jakoby świadomie współpracował z komunistyczną agenturą.
  • Za “przedziwną jedność serc i umysłów" po śmierci Jana Pawła II podziękował prawosławnym bp Antoni Dydycz z Drohiczyna. Przesłał również Cerkwi “serdeczne życzenia wielkanocne" (prawosławne święta przypadły w tym roku 1 maja).
  • Bp Stefan Cichy odbył ingres do katedry w Legnicy (30 kwietnia). W uroczystości wzięli udział delegaci Episkopatów z Niemiec i Czech. 66-letni hierarcha był dotychczas biskupem pomocniczym w Katowicach.
  • Rada Naukowa Episkopatu skrytykowała “Kod Leonarda da Vinci". Danowi Brownowi zarzucono manipulację, fałszowanie faktów historycznych, dowolne ich mieszanie i przedstawiane za prawdę naukową. W oświadczeniu przewodniczącego Rady, bp. Stanisława Wielgusa, znalazła się szczegółowa lista fałszerstw, na jakie natknąć się można podczas lektury bestsellera. Zdaniem biskupa, Brown chciał podważyć autorytet Kościoła, powieść zaś stała się dla milionów czytelników “pierwszą, a może nawet jedyną okazją do kontaktu z historią Kościoła i doktryną chrześcijańską". Co gorsze, “po wydaniu powyższej pozycji znacznie wzrosła sprzedaż książek pseudo-historycznych o Kościele, pism gnostyckich, literatury feministycznej i dotyczącej bóstw pogańskich".
  • 1 maja w Łagiewnikach rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux, doktora Kościoła. Relikwie, które przybyły z okazji 400-lecia karmelitów bosych w Polsce, odwiedzą większość diecezji. Ofiarowany przez wiernych z Brazylii, ważący 132 kg relikwiarz będzie wożony specjalnym samochodem, zwanym Teresamobilem. Szczegółowe informacje na stronie: .

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2005