Reklama

Skąd ten pośpiech

Skąd ten pośpiech

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Kto z bliskiego otoczenia Jana Pawła II donosił na Papieża? Ujawnienie przez IPN nazwiska o. Konrada Hejmy było nie do uniknięcia. Od lat krążące informacje, że ktoś donosił, czyniły podejrzanymi wszystkich, którzy do kategorii bliskiego otoczenia mogli być zaliczeni. Nasilenie tych domniemań przeżyliśmy kilka miesięcy temu, a historia ks. Mieczysława Malińskiego i przybliżona charakterystyka donosiciela otwierały pole dalszym insynuacjom.
N

Nasuwa się oczywiście kilka pytań. Czy rzecz była aż tak pilna, że trzeba było o niej mówić w okresie żałoby? Czy równoczesne udostępnienie - co według prof. Leona Kieresa ma nastąpić w maju - materiałów z odnalezionych teczek ukazujących sprawę w szerokim kontekście, nie wyszłoby wszystkim na zdrowie? Czy podgrzewanie nastroju dawkowanymi po trochu informacjami o istnieniu donosiciela, o rozpoznawalnym głosie na taśmie, o niektórych charakterystycznych cechach agenta (np. że jest szeroko znany, także z mediów, i ceniony) było do czegokolwiek potrzebne?

Inna seria pytań dotyczy procedur. Ustawa o IPN umożliwia wprawdzie prezesowi tej instytucji ujawnienie nazwiska agenta, ale jakie społeczne skutki będzie miała ta operacja? Informacja, którą trzeba przyjąć “na wiarę", bez znajomości dowodów, że ktoś, kogo się znało i ceniło (ojca Konrada znały i lubiły...

4386

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]