Reklama

Mass media i politycy

Mass media i politycy

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Od pewnego czasu politycy liczą się przede wszystkim z opinią mediów (oraz z badaniami opinii publicznej, publikowanymi przecież także w mediach). Dawniej mówiło się, że prasa to czwarta władza, teraz trzeba by mówić, że czwartą władzą są wszystkie mass media, z telewizją na czele. Oczywiście, liczne i raczej jasne są zalety tej czwartej władzy, ale skupić się pragnę na jej wadach lub wręcz szkodliwym działaniu. Jak media mogą szkodzić demokracji?.
P

Po pierwsze (tu znowu telewizja ma centralne znaczenie), zmuszają polityków do radykalnego uproszczenia ich programowego przesłania. Podobno telewidz słucha przez minutę, ale nawet niechby to były trzy minuty, to co sensownego, ważnego i mającego elementy programowe może polityk powiedzieć w trzy minuty? Ponadto - pisałem o tym przed tygodniem - telewizja kocha spór, kontradyktoryjność, czyli polityk musi mówić przeciw komuś, zazwyczaj innemu politykowi czy innej partii, nawet jeżeli teoretycznie się z nim zgadza. Tylko wtedy jest w miarę atrakcyjny. Musi mówić szybko, krótkimi zdaniami i unikać obcych słów. Jeżeli jego IQ wynosi ponad 120, powinien to skrzętnie ukrywać (John F. Kennedy miał 119, co się uważa za idealną inteligencję dla polityka). Wreszcie w telewizyjnych wystąpieniach polityk powinien poruszać najwyżej dwie sprawy na raz. Więcej, zdaniem specjalistów,...

3579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]