Reklama

Naiwne pytania

Naiwne pytania

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Słowa konserwatywny albo liberalny brzmią bez sensu w teologii czy życiu Kościoła, ponieważ odnoszą się do tendencji politycznych i życia społecznego. Jeżeli chcielibyśmy zachowywać, konserwować wiarę katolicką podobnie jak czynimy z instytucjami społecznymi, nie bylibyśmy wierni religii, ponieważ to Duch Boży prowadzi Kościół. Podobnie nie bylibyśmy wierni, gdybyśmy chcieli traktować wiarę na sposób liberalny.
M

MAREK ZAJĄC: - Co oznacza dla Kościoła powszechnego, że jego głową został kard. Joseph Ratzinger? Na ile będzie kontynuatorem poprzedniego pontyfikatu? Czego nowego możemy oczekiwać w życiu i nauczaniu Kościoła?

KARD. JEAN MARIE-LUSTIGER: - Benedykt XVI stanowi dla Kościoła łaskę. To wielki teolog, człowiek ogromnej kultury, pełen ducha, a zarazem bardzo pokorny i skromny. Był przyjacielem i bliskim współpracownikiem Jana Pawła II. Fakt, że jest Niemcem, stanowi, moim zdaniem, wspaniały znak pojednania na początku trzeciego tysiąclecia. Jego działanie będzie zgodne z tym, co czynił Jan Paweł II, ale pamiętajmy: Benedykt XVI posiada bardzo silną osobowość. Nikt nie wie, co zrobi, na pewno dokona jednak czegoś ważnego!

GEORGE WEIGEL: - Czeka nas dynamiczna kontynuacja historycznego pontyfikatu Jana Pawła Wielkiego. Papież...

8534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]