Reklama

Czas prawdy i czas pokuty

Czas prawdy i czas pokuty

08.05.2005
Czyta się kilka minut
W inauguracyjnej homilii Benedykt XVI mówił o problemie, jaki mamy z zaakceptowaniem cierpliwości Boga, który w historii świata okazuje się jakby za słaby, nie uderza zdecydowanie w zło, nie tworzy przemocą lepszego świata. W tym momencie trudno nie pomyśleć o tym, co się dzieje w Polsce przez ostatnie dwa tygodnie; jeszcze się dobrze nie zaczął pontyfikat, a już się z nim możemy rozminąć.
K

Każdy, kto choć raz w życiu miał szczęście być na Monte Cassino, ma jeszcze zapewne w oczach ogromny napis PAX, witający go u wejścia do klasztoru. Kto wie, może właśnie ten napis miał przed oczyma kard. Joseph Ratzinger, gdy jako nowo obrany papież przybierał sobie imię św. Benedykta? W każdym razie podczas swojej pierwszej środowej audiencji, wyjaśniając powody tej decyzji, mówił, iż pragnie swoją posługą przyczyniać się do “pojednania i harmonii", tak między poszczególnymi ludźmi, jak i całymi narodami. To zresztą samo serce Piotrowego zadania w Kościele: charyzmat jedności. Funkcja pasterska - gromadzić, nie rozpraszać. W niezwykły sposób dopełnił tej posługi, w ostatnich jej dniach, Jan Paweł II, o czym jego następca mówił wyraźnie w pierwszej papieskiej homilii: “W godzinie śmierci, upodobniony do swego Pana i Mistrza, zwieńczył swój długi, owocny pontyfikat,...

7901

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]