Reklama

Tata

Tata

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II przemawiał do nas słowami i znakami. Słowa znamy stosunkowo dobrze. A znaki? Poniżej kolejne z nowego cyklu rozważań nad tymi gestami Papieża, które mogą się okazać inspirujące dla naszego przeżywania wiary. Autor (ur. 1958) w latach 90. był kierownikiem działu religijnego TP, obecnie jest redaktorem miesięcznika Znak. Opublikował m.in. Pontyfikat oraz Kwiatki Jana Pawła II.
T

To było w Genui, w trakcie spotkania z dziećmi. Jedno z nich przywitało Papieża - a on je serdecznie uściskał i pocałował w czoło. Obok stał tamtejszy arcybiskup, kard. Giuseppe Siri (podczas konklawe w 1978 r. uważany za jednego z najpoważniejszych kandydatów na papieża). Dziecko podeszło również do niego - a on... podał mu pierścień do ucałowania.

Ten obrazek wrócił do mnie, kiedy czytałem książkę ks. Józefa Tischnera ,,Ksiądz na manowcach". Autor relacjonuje pewien spór - artysty malarza z duszpasterzem - o zamówiony do kościoła obraz św. Brata Alberta. Obaj wyobrażali go sobie zupełnie inaczej. Proboszcz chciał, żeby Święty trzymał chleb, a wokół wielu głodnych wyciągało ku niemu ręce - i żeby ten chleb wyraźnie górował ponad ich głowami. Dla malarza taki obraz byłby jednak znakiem ,,triumfalizmu" Kościoła. Jego zdaniem, Brat Albert powinien być raczej...

6014

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]