Reklama

Linie losu

Linie losu

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Książki Marka Skwarnickiego coraz wyraźniej układają się w jego autobiografię, i dotyczy to nie tylko fragmentów dziennika, które w ostatnich latach ogłaszał. Poeta, prozaik, tłumacz, publicysta, wieloletni redaktor i felietonista TP, obchodzący 30 kwietnia jubileusz 75-lecia - najlepsze życzenia! - coraz chętniej powraca do wydarzeń przeszłości, jakby chciał odtworzyć rysunek, w który ułożyły się linie jego losu, i odczytać przesłanie, które ten rysunek skrywa.

“Mój Miłosz", rzecz osnuta wokół wieloletniej korespondencji z wielkim poetą i obficie wykorzystująca jego listy, była w równym stopniu portretem Noblisty, co autoportretem autora, szkicowała jego drogę życiową i intelektualną od wczesnych lat 50., kiedy po raz pierwszy zetknął się z wierszami z “Ocalenia", po rok 2004. Tamta książka, przygotowana za życia Miłosza, zamknięta i wydana została już po jego śmierci. Także i “Z Papieżem po świecie", osobista kronika pontyfikatu Jana Pawła II, spisywana była jeszcze za jego życia, ale dziś oczywiście czyta się ją inaczej.

Nabrała bowiem innego wymiaru, stała się rodzajem - subiektywnego oczywiście, przefiltrowanego przez doświadczenie jednego człowieka - podsumowania dwudziestu siedmiu lat, które upłynęły od 16 października 1978 roku, od owego popołudnia, gdy Marek Skwarnicki, wówczas dziennikarz “Tygodnika...

6785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]