Reklama

Mieszkanie - towar luksusowy

Mieszkanie - towar luksusowy

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Przynajmniej w Polsce, m.in. z powodu 22-proc. podatku VAT na materiały budowlane i braku polityki nastawionej na zlikwidowanie istniejącego od czasów PRL-u deficytu mieszkań. Do starych problemów dojdzie nowy - na mocy werdyktu Trybunału Konstytucyjnego właściciele kamienic mogą ustalać dowolną wysokość czynszu.
T

To efekt zmian wprowadzonych na przełomie roku. Sejm uchwalił, że od 2005 r. właściciele budynków komunalnych, kamienic i spółdzielni mieszkaniowych mogą podnieść czynsz najwyżej o 10 proc. ponad 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Właściciele kamienic złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego, a ten orzekł, że nowelizacja ogranicza prawo własności. Podobnie wypowiedział się Europejski Trybunał Praw Człowieka: polska ustawa o ochronie praw lokatorów, określając maksymalną wysokość czynszu, ingeruje w prawo własności do lokalu, co narusza konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Ponieważ Polska dopuszcza się tego od 11 lat, kiedy ratyfikowała konwencję, przygotowywany jest nawet zbiorowy pozew o odszkodowanie. Roszczenia oszacowano na 2 mld 600 mln zł.

Właściciele budynków oczekują, że wysokość czynszu zacznie odpowiadać rzeczywistym...

1893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]