Reklama

Cud się nie stanie

Cud się nie stanie

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Przeczytałem z zapartym tchem świetny artykuł Jarosława Gowina o tym, czy stanie się teraz w Polsce cud i - z całym szacunkiem dla pasji Wielce Szanownego Autora - pozwolę sobie mieć w paru poruszonych tam kwestiach inne zdanie.
P

Pyta Gowin: “Czy ten niezwykły klimat wspólnoty - wspólnoty wartości, tradycji, symboliki i celów - przetrwa okres żałoby? Czy wyłonią się z niego zręby odnowionej Polski, bliższej temu, czego wymagał od nas Jan Paweł II?". Odpowiadam: ten cud nie nastąpi, nie może nastąpić i nie wolno oczekiwać, że nastąpi, bowiem oczekiwania nadmierne mają właśnie czasem to do siebie, że przemieniają się szybko w zwątpienie.

Przeżyliśmy wszyscy wielkie chwile. Wspaniała polska młodzież zjednoczona z umierającym Papieżem wzniosła się na szczyty. Naród, odstąpiwszy na chwilę od codziennej krzątaniny, wstrzymał oddech. To był prawdziwy wstrząs. To był prawdziwy zryw.

Ale wstrząsy, zrywy, uniesienia mają swoje prawa. Ale natura wstrząsów, zrywów, uniesień jest właśnie taka, iż one nie trwają wiecznie, nie mogą trwać wiecznie, ich polem oddziaływania jest chwila...

8074

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]