Reklama

Odkrycie Leonarda

Odkrycie Leonarda

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Leonard Sempoliński, fotograf, autor sławnych widoków ruin Warszawy, postać artystycznie niejednoznaczna i zarazem nadzwyczajnie ciekawa, doczekał się indywidualnej wystawy.
"Ruiny", 1945
P

Paradoksów związanych z postacią Sempolińskiego jest naprawdę wiele i wystawa na pewno wszystkich nie rozstrzygnie. Pierwszy z nich to kwestia usytuowania fotografii, w wielu bardzo przypadkach robionych jako zdjęcia dokumentalne, a obecnie wystawianych i prezentowanych nam już nie jako prace dokumentalne, a artystyczne. Miał z tym kłopot zasadniczy i sam autor, który traktował robione przez siebie zdjęcia z niejakim dystansem, trochę jakby zamiast prawdziwie “artystycznych" rzeczy, na których wykonywanie zabrakło Leonardowi Sempolińskiemu czasu.

Z pierwotnych zainteresowań plastycznych nic nie mogło się spełnić z powodów ekonomicznych. Został elektromechanikiem, a nie malarzem. Jednakże najwyraźniej trudno umknąć swemu przeznaczeniu, bo w efekcie stał się właśnie malarzem, ale jakoś tak od drugiej, mniej formalnej strony. Zainteresowany fotografią,...

5931

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]