Reklama

Nie dać się sprowokować

Nie dać się sprowokować

08.05.2005
Czyta się kilka minut
Czy prezydent Polski powinien pojechać do Moskwy na tamtejsze obchody 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej? Odpowiedź jest prosta: tak. Trzeba jechać. I równocześnie trzeba mówić do rzeczy - przed, w trakcie i po. Tak pisaliśmy piórem Wojciecha Pięciaka (TP 9/05). Dziś wracamy do sprawy, pytając Waldemara Dubaniowskiego, czy sytuacja nie uległa zmianie po informacjach płynących z Moskwy.
A

ANDRZEJ BRZEZIECKI: - Wyjazd Aleksandra Kwaśniewskiego na moskiewskie uroczystości wciąż wywołuje kontrowersje. Może otoczenie prezydenta zbyt pochopnie podjęło decyzję o jego podróży?

WALDEMAR DUBANIOWSKI: - To sprawa skomplikowana i delikatna. Również dlatego, że ostatnio - zdaniem ekspertów zawodowo zajmujących się problematyką rosyjską - Moskwie zależy na prezentowaniu Polski jako kraju antyrosyjskiego i nie chcącego budować normalnych, partnerskich relacji z Rosją. Kreml chciałby, by uważano, że nasz stosunek do Rosji nie wynika z racjonalnych przesłanek, ale z jakiejś niezrozumiałej nienawiści. Miałaby ona się przejawiać w braku przyjaznego klimatu dla rosyjskich inwestycji, ale też w gestach politycznych.

Te nastroje potęguje żal po porażce odniesionej przez rosyjską dyplomację na Ukrainie. W oczach Rosji i prezydenta...

13050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]