Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 02/2010
Data wydania:
10.01.2010
Numer wydania:
02
Rok wydania:
2010
Edytorial
Pedofilia: czubek góry lodowej
Ks. Adam Boniecki
Problem pedofilii jest drastyczny, ale i dramatyczny. Przede wszystkim dla ofiar, ale także - niech mi będzie wolno to powiedzieć - dla ludzi dotkniętych tą…
Komentarze
Turban z siekierą
Teresa Stylińska
Spośród 12 karykatur Mahometa, które jesienią 2005 r. zamieścił duński dziennik "Jyllands-Posten", świat muzułmański najbardziej wzburzyła ta, na…
Mała stabilizacja
Ryszard Holzer
Wróćmy pamięcią rok wstecz. Rząd amerykański wydał już prawie ćwierć biliona dolarów na wspomożenie znajdujących się w kłopotach instytucji finansowych, a w …
Taniec na równoważni
Anna Łabuszewska
Premier Władimir Putin oznajmił - podczas wizyty we Władywostoku, tuż przed Nowym Rokiem - że Moskwa jest zainteresowana budową nowych środków zaufania w …
Kraj
Kastracja systemowa
Przemysław Wilczyński
Ustawa "kastracyjna", zaostrzająca kary i zmuszająca pedofilów do poddania się leczeniu, miała nam dać poczucie bezpieczeństwa. Jednak pozostanie ono…
Nie ma dobrej pedofilii
Kazimierz Pospiszyl
Prof. Kazimierz Pospiszyl, psycholog: Obniżanie popędu skazanych za pedofilię bez jednoczesnej psychoterapii może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.…
Jazda po bandzie
Piotr Zaremba
Donald Tusk - samowładny lider - staje się dzisiaj jedynie depozytariuszem interesu partyjnych kolegów. Nie jest to nawet interes całej partii, choć niektórym…
Polityka przejęzyczeń
Małgorzata Nocuń
Prawie pół wieku starano się o ponowne otwarcie polskich szkół na Białorusi. Czy znów może grozić im zamknięcie? Rozstrzygną nowe przepisy, które właśnie…
Colant
Katarzyna Wydra
Pan Bóg nie zachował mazurskich Mierunsken ani od powietrza, ani od głodu, ani od ognia, ani od wojny. Ale co gorsza, nie ustrzegł ich też od sąsiadów z…
Przyszły emerycie! Zacznij oszczędzać
Halina Bińczak
Jeśli państwu naprawdę zależy na tym, żebyśmy oszczędzali na starość, to powinno jak najszybciej zacząć nas do tego zachęcać za pomocą ulg podatkowych.
Wiara
Czytania liturgiczne 10 - 17 stycznia 2010 r.
TRZECIA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM,
Zanurzeni, nie polani
O. Wacław Oszajca SJ
Święto chrztu Pańskiego - ta nazwa może wprowadzać w błąd. Chrzest kojarzymy z sakramentem, tymczasem nie o sakrament w tym przypadku chodzi. Jan zanurzał w …
Szmot
Paweł Śpiewak
Księga Wyjścia: 1, 1- 6, 1
Fałszywi zbawiciele
Abp Józef Życiński
Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego w postaci cielesnej niby gołębica. Łk 3, 21 n
Wariacje o magach
Wawrzyniec Magdziarz
Skąd przybyli, kim byli, kogo szukali. Z czterech ewangelistów wspomina o nich wyłącznie św. Mateusz, u którego są nazwani „magoi”, czyli „magowie”.
Ograniczenia są twórcze
Bp Jerzy Samiec
Bp Jerzy Samiec: Co polscy luteranie myślą o in vitro, kapłaństwie kobiet, ordynacji homoseksualistów, lustracji, małżeństwach mieszanych i ekumenizmie?…
Fasada i kulisy
Reiner Haseloff
Reiner Haseloff: Moja pochodząca z Górnego Śląska mama jest katoliczką, a tata ewangelikiem. Wyrosłem w rodzinie, gdzie współistnienie obu wyznań jest czymś…
W cieniu doktora Lutra
Joachim Trenkner
Co roku do Wittenbergi ściąga pół miliona turystów: oglądają drzwi, do których prawie 500 lat temu Marcin Luter miał przybić swoje tezy, i kazalnicę, z której…
28 grudnia 2009 - 4 stycznia 2010
STOLICA APOSTOLSKA
Diakoni i apostaci
Ks. Remigiusz Sobański
Benedykt XVI wprowadził zmiany do Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dlaczego znika z niego pojęcie "formalnego aktu wystąpienia z Kościoła"?
Picasso wśród teologów
Ks. Antoni Nadbrzeżny
Zmarł Edward Schillebeeckx, jeden z najbardziej kontrowersyjnych teologów. Krytykowany przez Kongregację Nauki Wiary podkreślał, że wielkość teologa polega nie…
Świat
Smutek Ahmeta Türka
Łukasz Wójcik z Ankary
Turecka republika nie pogodziła dotąd Turków i Kurdów. Może więc uczyni to islam? Religijno-konserwatywny rząd przyznaje właśnie Kurdom prawa, których nigdy…
Czy to ogon macha psem?
Robert Stefanicki
Po Afganistanie i Iraku Amerykanie dyskretnie otworzyli trzeci front w wojnie z terroryzmem: w Jemenie. Nie brak opinii, że kolejny raz dali się wciągnąć Al-…
Kurtyna poszła w górę
Krzysztof Puława
Iran stał się sceną wielkiego spektaklu politycznego, tragicznej konfrontacji marzeń z rzeczywistością - pozornie egzotycznej, a w istocie dla świata…
Historia
Historia pewnej ucieczki
Roman Graczyk
Sporządzane na bieżąco i zachowane do dziś zapiski funkcjonariuszy SB sprzed ponad 40 lat dowodzą, że daremna okazała się próba uczynienia z Macieja…
Kultura
Wszystkie wędrówki świata
Wojciech Albiński
Wojciech Albiński: W Polsce przedwojennej ludzie wykształceni i lojalni państwu zaczynali już nadawać ton publicznemu życiu. Ich strata cofnęła Polskę o wiele…
Wiersze Romana Honeta (TP 2/10)
Roman Honet
dla mgły, dla pustyni
Niewolnik mesjasza
Grzegorz Jankowicz
Życie jednostki wystawione jest na bezwzględne działanie władzy, przed którą nie można się ukryć. Nagie życie zostaje wydane na łup biopolitycznej siły, która…
Bibliografia, czyli rzeczywistość
Lektor
Agnieszka Kosińska: CZESŁAW MIŁOSZ. Bibliografia druków zwartych - księga prawdziwie monumentalna, a to dopiero pierwsza część wielkiego przedsięwzięcia, które…
Koło kwintowe emocji
Magdalena Wołowicz
W opowiadaniach Szymona Bogacza jest coś z realizmu magicznego. Codzienność zostaje nasycona niezwykłością.
Potrzeba literatury
Anna Nasiłowska
Po odzyskaniu wolności polscy pisarze przeżyli szok. Zmiany polityczne po 1989 roku odebrały im głos, którego szukają do dziś.
Przewrotna gra w obrazy
Piotr Kosiewski
W pracach Libery stale pojawia się pytanie o zbiorowe i indywidualne wyobrażenia, które spajają społeczeństwo. Jego sztuka jest atakiem na te symboliczne…
Cisza przemijania
Małgorzata Paszylka-Glaza
Malarstwo Aldony Mickiewicz to wyjątkowy w sztuce współczesnej dialog z tradycyjną ikonografią chrześcijańską.
Apoteoza po irlandzku
Anita Piotrowska
Debiutancki "Głód" McQueena odnosi się do konkretnych politycznych wydarzeń, ale wykracza poza konwencję filmu zaangażowanego.
28 grudnia 2009 - 4 stycznia 2010
Zmarł prof. Witold Skulicz
Felietony
Pomnik
Wojciech Bonowicz
Sylwestra spędziliśmy z przyjaciółmi w Bratysławie. Było ciepło, delikatnie i bez śniegu. O wpół do jedenastej przed starym ratuszem muzycy rozkładali…
Nowy prezes
Marian Stala
Od grudnia minionego roku telewizja publiczna ma nowego szefa. Fakt ten, przyznaję ze skruchą, nie wydaje mi się istotny; nie oglądałem programów TVP pod…
Kłopot z nadmiarem
Józefa Hennelowa
Noworoczne orędzie prezydenta Kaczyńskiego było optymistyczne. Prezydent chwalił naród za sukcesy w walce z kryzysem i wyliczał czekające nas okrągłe rocznice…
Zmysły
Przedmiot
Wojciech Nowicki
Fotografia przedmiotu udaje bardziej bezstronną niż słowny opis. Ale to niekoniecznie prawda...