Reklama

Niewolnik mesjasza

Niewolnik mesjasza

05.01.2010
Czyta się kilka minut
Życie jednostki wystawione jest na bezwzględne działanie władzy, przed którą nie można się ukryć. Nagie życie zostaje wydane na łup biopolitycznej siły, która poddaje je totalnej kontroli - tak powiada Giorgio Agamben.
W

W lutym 1987 r. Jacob Taubes, wybitny filozof żydowski, wykładowca Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, przybył do Heidelbergu, by poprowadzić swe ostatnie seminarium poświęcone św. Pawłowi. Uzasadniając wybór tematu, powiedział, że bez znajomości Pawłowego "Listu do Rzymian" nie sposób zrozumieć najważniejszych tekstów nowoczesnej filozofii.

Paradoks polega na tym, że obrońcy nowoczesności na różne sposoby próbują odciąć współczesną myśl filozoficzną od teologicznych korzeni, zamieniając ją - jak pisał poeta - w puste koła walczące o nową (zazwyczaj polityczną) barwę. Studia teologiczne traktowane są jako przejaw osobliwego anachronizmu - ten, kto się im oddaje, wypada z czasu, w którym żyje, i traci kontakt z nowoczesną (zsekularyzowaną) rzeczywistością, stawiającą przed filozofem wyzwania, którym teologia sprostać nie potrafi.

Taubes był...

21004

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]