Reklama

Ładowanie...

Niewolnik mesjasza

05.01.2010
Czyta się kilka minut
Życie jednostki wystawione jest na bezwzględne działanie władzy, przed którą nie można się ukryć. Nagie życie zostaje wydane na łup biopolitycznej siły, która poddaje je totalnej kontroli - tak powiada Giorgio Agamben.
W

W lutym 1987 r. Jacob Taubes, wybitny filozof żydowski, wykładowca Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, przybył do Heidelbergu, by poprowadzić swe ostatnie seminarium poświęcone św. Pawłowi. Uzasadniając wybór tematu, powiedział, że bez znajomości Pawłowego "Listu do Rzymian" nie sposób zrozumieć najważniejszych tekstów nowoczesnej filozofii.

Paradoks polega na tym, że obrońcy nowoczesności na różne sposoby próbują odciąć współczesną myśl filozoficzną od teologicznych korzeni, zamieniając ją - jak pisał poeta - w puste koła walczące o nową (zazwyczaj polityczną) barwę. Studia teologiczne traktowane są jako przejaw osobliwego anachronizmu - ten, kto się im oddaje, wypada z czasu, w którym żyje, i traci kontakt z nowoczesną (zsekularyzowaną) rzeczywistością, stawiającą przed filozofem wyzwania, którym teologia sprostać nie potrafi.

Taubes był...

21004

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]