Reklama

Przyszły emerycie! Zacznij oszczędzać

Przyszły emerycie! Zacznij oszczędzać

05.01.2010
Czyta się kilka minut
Jeśli państwu naprawdę zależy na tym, żebyśmy oszczędzali na starość, to powinno jak najszybciej zacząć nas do tego zachęcać za pomocą ulg podatkowych.
O

O tym, że emerytury z nowego systemu będą dużo mniejsze od obecnych, fachowcy wiedzą od lat. Do zwykłych ludzi ta prawda dociera jednak bardzo powoli - mogli więc przeżyć prawdziwy wstrząs, zapoznając się z publikowanymi w gazetach projekcjami przyszłych świadczeń. Wynika z nich bowiem, że po latach pracy co miesiąc możemy otrzymać taką kwotę pieniędzy, która nie wystarczy nam na samodzielne utrzymanie.

Tym projekcjom towarzyszą zwykle utyskiwania na małe zainteresowanie Polaków indywidualnym oszczędzaniem na starość, które miało stanowić integralną część reformy, czyli jej "trzeci filar". W założeniu składał się on z pracowniczych programów emerytalnych (PPE) oraz indywidualnych kont emerytalnych (IKE). PPE miały funkcjonować w przedsiębiorstwach i z finansowym udziałem pracodawcy, IKE natomiast mieliśmy sobie zakładać sami. Przewidywano, że Polacy masowo...

7879

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]