Reklama

Picasso wśród teologów

Picasso wśród teologów

05.01.2010
Czyta się kilka minut
Zmarł Edward Schillebeeckx, jeden z najbardziej kontrowersyjnych teologów. Krytykowany przez Kongregację Nauki Wiary podkreślał, że wielkość teologa polega nie tylko na umiejętności cierpienia "dla" Kościoła, ale również "od" Kościoła.
K

Kończy się epoka wielkich teologów, będących uczestnikami i architektami ideowymi Soboru Watykańskiego II, przyszło mi na myśl 23 grudnia, po śmierci 95-letniego ojca profesora Edwarda Schillebeeckxa. Natychmiast podszedłem do swojej biblioteczki i wyciągnąłem jego niewielką książeczkę o Maryi. Na stronie tytułowej nakreślił mi przed laty dedykację. Wpatrując się w jego pismo, zacząłem wspominać dawne spotkania i rozmowy.

Był koniec czerwca 1998 r. Po rozmowie z promotorem, o. prof. Stanisławem Napiórkowskim, podjąłem decyzję, aby przygotować na KUL doktorat na temat mariologii Edwarda Schillebeeckxa. Nie miałem wątpliwości, że sięgam po gwiazdę teologii, choć na naszym podwórku stosunkowo mało znaną: dotychczas na język polski przetłumaczono tylko "Chrystusa, sakrament spotkania z Bogiem" (Znak 1966) i kilka artykułów.

Dzięki pomocy...

15498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]