Reklama

Ładowanie...

Szmot

05.01.2010
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia: 1, 1- 6, 1
M

Mojżesz uciekł z Egiptu z obawy przed swoimi. Wtrącił się do kłótni dwóch Hebrajczyków pytaniem: "Czemu bijesz swego rodaka?", a on odrzekł: "Czy chcesz mnie zabić, tak jak zabiłeś Egipcjanina?" (2, 13). Mojżesz zdał sobie sprawę z tego, że ci dwaj Żydzi doniosą na niego do władz. Tak też się stało, więc musiał uciekać do krainy Median. Mojżesz w tym zdarzeniu odkrył, jak bardzo jego lud - poniżany, bity, zniewolony - sam uległ w Egipcie moralnemu zepsuciu. Jego cierpienia wcale nie musiały się przykładać na pragnienie wyzwolenia. Jego niewolnicze zachowania nie oznaczały, że Żydzi szukają godnego życia.

Gdy czytamy opis wyjścia Żydów z Egiptu zawarty w Księdze Ezechiela, znajdujemy jednoznaczne potwierdzenie przeczuć Mojżesza. "Tego dnia podniosłem rękę ku nim [przysięgając], że ich przeprowadzę z ziemi egipskiej do ziemi, którą dla nich wybrałem,...

4502

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]