Reklama

Kłopot z nadmiarem

05.01.2010
Czyta się kilka minut
Noworoczne orędzie prezydenta Kaczyńskiego było optymistyczne. Prezydent chwalił naród za sukcesy w walce z kryzysem i wyliczał czekające nas okrągłe rocznice jak święta, które wspólnie przeżyjemy. Ale ta perspektywa jest wyzwaniem i to wcale nie takim prostym.
W

Wyjątkowo długą litanię "dziesięcioleci" a nawet stuleci znają już pewnie wszyscy. Sześćsetną rocznicę zwycięstwa Grunwaldzkiego mamy już przećwiczoną przez coroczne bitwy i tylko partnerstwo z Litwą jest zadaniem, które oby się udało. Koniec drugiej wojny światowej będzie zapewne świętowaniem uniwersalnym i naszą troską jest tylko nasza w nim część. Na inny sposób dotyczy to też rocznicy śmierci Jana Pawła II. Ale są wydarzenia, których przypomnienie uruchamia całą ogromną skalę wyzwań. Nie są sprawą samej pamięci, lecz sprawą rachunków albo dotąd nie zamkniętych, albo rewidowanych. To Katyń i cud nad Wisłą. A najtrudniejsza mimo swej oczywistości trzydziesta rocznica Sierpnia już od pierwszych sygnałów musi budzić troskę i tłum pytań. Nie tylko o to, kto świętuje i kogo zaprasza, lecz przede wszystkim, co tak naprawdę jest treścią święta i czemu ono ma służyć: umacnianiu...

2268

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]