Reklama

Przedmiot

Przedmiot

05.01.2010
Czyta się kilka minut
Fotografia przedmiotu udaje bardziej bezstronną niż słowny opis. Ale to niekoniecznie prawda...
/ fot. z kolekcji Wojciecha Nowickiego
W

Wyliczanka rozpoczyna się od liczby jeden. Jedna fotografia. Potem dwa: dwa przedmioty ujęte frontalnie, o precyzyjnie oddanych szczegółach, dzieła rzemiosła artystycznego - puzderko z monetami wprawionymi w wewnętrzną stronę pokrywy (monety są widoczne, bo pokrywka jest uniesiona); drugi dla laika całkowicie niejasny. To cylindryczny, połyskliwy kształt o nieznanym pochodzeniu i przeznaczeniu; można by go gładzić opuszkami palców, zaglądać do środka, jeśli się otwiera, podnosić do nosa; można by szperać w encyklopedii, w internecie w poszukiwaniu podobnych artefaktów, żeby ustalić jego pochodzenie; ale też bez komentarza na odwrocie zdjęcia pozostałby niemy aż do końca. Nie wiadomo nawet, jak duże są te przedmioty, bo brak miarki; tylko kwietny wzór na żakardowej tkaninie, użytej jako tło - jedyny punkt odniesienia - pozwala się domyślać, że niezbyt wielkie.

...
15083

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]