Reklama

Ładowanie...

Turban z siekierą

05.01.2010
Czyta się kilka minut
Spośród 12 karykatur Mahometa, które jesienią 2005 r. zamieścił duński dziennik "Jyllands-Posten", świat muzułmański najbardziej wzburzyła ta, na której głowę Proroka okrywał turban z bombą. Gdyby jej autor Kurt Westergaard wiedział, co spotka jego samego, umieściłby w turbanie raczej nóż i siekierę: w dniu Nowego Roku 2010 tak uzbrojony młody Somalijczyk wdarł się do jego domu w duńskim mieście Aarhus. Niewiele brakowało, aby rysownik podzielił los holenderskiego reżysera Theo van Gogha - zamordowanego parę lat temu, również za obrazę islamu, przez ekstremistę pochodzącego z Maroka.
P

Prawdziwe zagrożenie dla bezpieczeństwa stanowią dziś nie wywijający karabinami wojownicy z Afganistanu czy Bliskiego Wschodu, lecz młodzi, na pozór zeuropeizowani islamscy ekstremiści, żyjący w krajach Zachodu. Sprawców zamachów na Westergaarda i van Gogha (a także innych podejmowanych ostatnio aktów terroru) wiele dzieli: kraj pochodzenia, wykształcenie, miejsce zamieszkania (w Europie czy Ameryce). Ale jedno łączy: świat Zachodu nie jest im nieznany, większość z nich tutaj się wychowała i kończyła szkoły, niejeden tu się urodził. Jeśli mimo to odrzucają wartości europejskie, dowodzi to, że Zachód jest im duchowo obcy.

Czy i jak da się to zmienić? To ważne pytanie, bo znalezienie odpowiedzi może dać jakąś, choćby niewielką szansę na złagodzenie antyzachodniego ekstremizmu islamskiego. Zachód to demokracja i wolność, tolerancja i edukacja, ochrona zdrowia i ...

1136

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]