Wojciech Jagielski: Strona Świata

Serwis specjalny

Wojciech Jagielski: Strona Świata

Punkty zapalne i przemilczane części świata. Reporter, pisarz i były korespondent wojenny zaprasza do autorskiego cyklu. Czytaj w każdy piątek! 

CZYTAJ TAKŻE

Po trwającej od wiosny wojnie domowej Sudanowi, nie tak dawno największemu krajowi Afryki, który w 2011 roku rozpadł się na północ i południe, grozi dalszy rozpad, tym razem na wschód i zachód.
W Iranie nie można udzielać pomocy medycznej kobietom, które odmawiają noszenia hidżabu. Narges Mohammadi – laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, która odsiaduje wyrok w więzieniu – wymusiła jednak zgodę na wizytę w szpitalu bez nakrycia głowy.
Pakistan, w którym od prawie pół wieku szukają schronienia uciekinierzy z Afganistanu, właśnie wyprosił ich, pragnąc w ten sposób zmusić do spolegliwości rządzących w Kabulu talibów.

PODKAST JAGIELSKI STORY

Tych wielkich kotów jest w Indiach 3167. To ponad trzy czwarte światowej populacji tygrysów. Dlaczego przeżyły praktycznie tylko tam? Co jesteśmy im winni za lata prześladowań? Jak je chronić?
Afgańczycy dostali ultimatum: do 1 listopada mieli opuścić Pakistan, w którym niektórzy żyją od trzech pokoleń. Zdaniem organizacji międzynarodowych masowa deportacja to gotowy przepis na katastrofę humanitarną.
Skąd bierze się potęga haitańskich gangów? Jak Kenia chce rozwiązywać problemy na drugim końcu świata? Czy oficerowie ze wschodniej Afryki uzdrowią karaibską wyspę?

Reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w GW, przez dziesięć - w PAP. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony konfliktów zbrojnych. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, nagrody PEN Clubu, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W roku 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor książek reporterskich, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Wszystkie wojny Lary”.
Od 1 września 2017 r. dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”.

Kontakt z autorem: jagielski@tygodnik.com.pl

Artykuły na ten temat