Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 52/2004
Data wydania:
26.12.2004
Numer wydania:
52
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
Unia Europejska zaprosiła Turcję do rozpoczęcia negocjacji członkowskich w październiku 2005 r. Rozmowy potrwają prawdopodobnie 10 lat, a każdy kraj…
Na skróty
15-lecie istnienia obchodziło Wydawnictwo a5 prowadzone przez Krystynę i Ryszarda Krynickich i znane przede wszystkim (obok m.in. publikowania książek Hanny…
Komentarze
Unia Euro-Turecka
Marek Orzechowski
Nadejdzie dzień, w którym wykonany zostanie ostatni krok, by Turcja stała się pełnoprawnym członkiem wspólnoty - powiedział 12 września 1963 r. w Ankarze…
Meandry pamięci narodowej
Ks. Adam Boniecki
Gdy rządzi lewica, co roku, jak rytuał zaklinania złych duchów, podnoszą się podczas dyskusji budżetowej głosy o niskiej użyteczności Instytutu Pamięci…
Czytania
Czytania liturgiczne
26 XII - 2 I
Urodzony na gnoju
Paweł Kozacki OP
Niedawno przeczytałem Gnój Wojciecha Kuczoka - książkę spopularyzowaną filmowymi Pręgami Magdaleny Piekorz. Powieść opowiada o nieświętej rodzinie, której dom…
Trzy sny Józefa
Elżbieta Adamiak
Historia narodzin Jezusa w teologicznej wizji Mateusza opowiedziana została jakby w trzech aktach. Każdy z nich poprzedza sen Józefa, w którym otrzymuje on…
Siła prostoty
Abp Józef Życiński
Szokujące treści przesłania aniołów mocno kontrastowały z realiami Nocy Narodzin. “Miasto Dawida" witało Zbawiciela zamkniętymi drzwiami, brudem stajni i…
Kraj i świat
Horyzont się zaciemnia
Józefa Hennelowa
Nurt laicyzacji daje o sobie znać w Europie, daje także w Polsce. Ale czy jest to tylko i jedynie ofensywa nieprzyjaciół Kościoła, czy też źle zdany egzamin…
Wspólnota
Małgorzata Nocuń
Także wspólnota dominikańska w stolicy Ukrainy żyje dziś Pomarańczową Rewolucją. Prowadzone przez nią od lat uczelnia, wydawnictwo i ośrodki pomocy są otwarte…
Ze wspomnień powiatowego rewolucjonisty
Václav Burian
Aksamitna Rewolucja zbliżała się milowymi krokami, ale w Ołomuńcu nikt o tym nie wiedział. Wprawdzie latem 1989 r. ktoś polał czerwoną farbą wspólny pomnik…
Pożegnanie z paranoją
Richard Wagner
Rządzona przez bałkańsko-bizantyńskiego dyktatora, w komunistycznej Europie Rumunia była krajem szczególnym. Ale także po 1989 r. dokonał się tu wyjątkowy…
Od "Europy coś" do "Europy nic"
Roman Graczyk
Główny nurt prawicowej opinii publicznej i opozycji w Polsce jest zdecydowanie eurosceptyczny. Paradoksalnie, taka sama jest też w gruncie rzeczy linia…
Mimo wątpliwości optymizm
Andrzej Brzeziecki
W Polsce na Wigilię zostawia się przy stole jedno wolne miejsce. Niech tym razem puste będą dwa: to drugie zwolnione przez tysiące Polaków, którzy jako…
Wiara
Między "już" a "jeszcze nie" (5)
Halina Bortnowska
Spójrzcie na adwentowe listy, które dziś towarzyszą tekstowi. Warto je będzie później dokładnie przeczytać. Teraz poślijcie wszystkim autorom dobre życzenie.…
Prawda i Pojednanie
13 grudnia, w 23. rocznicę stanu wojennego, abp Józef Życiński zaproponował powołanie specjalnej komisji, która dałaby dawnym tajnym współpracownikom służb…
Nieznośna lekkość mówienia o Bogu
Hanna Roczniak
Jednocząca się Europa nie potrafi znaleźć dla chrześcijaństwa miejsca we własnych strukturach: grudniowy numer krakowskiego miesięcznika poświęcono relacjom…
Kościół przezroczysty
Piotr Wojciechowski
Nie dziwię się, gdy słyszę o biskupie Pieronku, że konfliktowy czy kontrowersyjny. Ci, którzy chcieliby się wesprzeć spokojnie na Kościele-opoce, którzy…
Jezus był dzieckiem
Ewangelie dzieciństwa Mateusza i Łukasza są katechezami o Jezusie, odwołującymi się do początków Jego ziemskiego życia, do Jego poczęcia i narodzin. Ich…
Bóg z nami
Ks. Tomáš Halík
Być jak Bóg, odsunąć Boga z należnego Mu miejsca, zabawić się w Niego - ta pokusa istnieje w każdym z nas. Ale w ciszy wigilijnej nocy słyszymy szokującą wieść…
Urodził się dziś
Jak życie przeciwstawia się śmierci, tak światłość jest zaprzeczeniem ciemności. Nie może prawdziwie żyć człowiek, który stąpa po omacku i w mroku nie potrafi…
Kultura
Kołysanka dla Chopina
Tomasz Cyz
Wszystko zaczęło się od snu Pawła Potoroczyna z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Sen kończył się owacją dla Leszka Możdżera i Adama Makowicza, którzy…
Rok w kulturze
Rok 2004: co z niego zapamiętamy? Jakie wydarzenia, książki, wystawy, koncerty, spektakle, filmy? Co zdarzyło się w mijającym roku szczególnie ważnego,…
Nagroda Europy Środka
Tomasz Fiałkowski
1. Od kilku lat 13 grudnia w Sali Senackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywa się pewna uroczystość. I nie jest ona związana z rocznicą wprowadzenia stanu…
Spadkobierca
Jan Dowgiałło
Żył samotnie, bez reszty oddany swojej pracy. Zostawił przyjaciół, którzy pożegnali go ze smutkiem, ale i z przekonaniem, że zdobył sobie prawo powiedzenia za…
Wolny ptak i smuga cienia
Mieczysław Tomaszewski
Jest taki wiersz Zbigniewa Herberta, którym Marek Stachowski zamknął jeden ze swych utworów najpiękniejszych, cykl pieśni-nie-pieśni do słów czterech poetów…
Wewnątrz kamienia
Prawdziwe wydarzenie: bez wcześniejszych zapowiedzi, dokładnie na obchody piętnastolecia Wydawnictwa a5 ukazał się nowy tom wierszy Ryszarda Krynickiego.…
Wilhelm Ockham
Leszek Kołakowski
Dwa są tytuły, na których wspiera się reputacja i wielka sława Wilhelma z Ockham (ok. 1300 - ok. 1350), albo Wilhelma Ockhama po prostu, bo tak zwykle go…
Jezus przychodził nocą do mojej babci
Josip Osti
Często słyszałem, jak babcia, klęcząc wieczorem w kącie pokoju przed krucyfiksem i zapaloną lampką oliwną, z różańcem z fasolowych paciorków, które wprawnie…
Pory roku w Breslau
Dlaczego pociąga mnie mroczny świat zbrodni i dlaczego ten świat osadzam w przedwojennym Wrocławiu? Bierze się to z fascynacji moim rodzinnym miastem, które…
Góra świętego Anioła
Dariusz Czaja
Święty Michał, kiedy już zdążył objawić się parokrotnie na bizantyjskim Wschodzie, niespodziewanie, pod koniec wieku V przeniósł się bardziej na zachód.
Felietony
Telenowela na Święta
Józefa Hennelowa
Duszpasterz z pelplińskiego Pielgrzyma, ksiądz Franciszek Kamecki, zastanawia się w jednym ze swoich tekstów, jak mówić kazania do słuchaczy, którzy o…
Prywatne życie pisarza
Marcin Król
Jednym z najbardziej interesujących zjawisk z pogranicza tego, co prywatne i publiczne, jest panująca od pewnego czasu moda na publikowanie tego, co socjolodzy…
Krótki błysk światła
Małgorzata Musierowicz
Szpakowaty już pan, nasz sąsiad od lat trzydziestu czterech, wspomina, że mając lat siedemnaście usłyszał w kościele parafialnym z ust srogiego redemptorysty,…
Przegląd prasy
Konserwatyzm czy bezmyślność?
W Polsce część duchowieństwa, w tym biskupów, a także świeckich, nie dostrzega potrzeby uwspółcześniania form wyrazu wiary. Najwyraźniej zakładają, że skoro…
Tygodnik Czytelników
Uświęcony światek
Byłem kilka lat w zgromadzeniu zakonnym, poznałem też realia misyjne i przyznam, że okres ten był dla mnie wspaniały. Doszedłem do wniosku, że zakon to…
Po co nam ten urząd?
Po wypowiedzi pani pełnomocnik ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, Magdaleny Środy, tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że taki urząd jest zbędny. W tym…
Przeoczona lektura
W szkicu “Moje dziecinne książeczki" (“Książki w Tygodniku", “TP" nr 50/04) próbowałam odtworzyć lektury mojego dzieciństwa. Oczywiście, spis…