Reklama

Horyzont się zaciemnia

Horyzont się zaciemnia

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Nurt laicyzacji daje o sobie znać w Europie, daje także w Polsce. Ale czy jest to tylko i jedynie ofensywa nieprzyjaciół Kościoła, czy też źle zdany egzamin wierzących, może letnich, może zanadto zadufanych?.

“Agresywny laicyzm zmierza do uczynienia z chrześcijaństwa czegoś w rodzaju wstydliwego przesądu, którego autentyczne wyznawanie powinno się eliminować z życia publicznego. Pierwszym etapem jest czyszczenie aparatu państwowego z nie ukrywających swych poglądów chrześcijan, a drugim - użycie tego aparatu do stopniowego zepchnięcia chrześcijaństwa do getta". Tak pisze o obawach “coraz liczniejszych grup" Europejczyków Piotr Skwieciński, redaktor katolickiej telewizji “Puls" (“Rzeczpospolita", 10 grudnia 2004 r.) na marginesie wypowiedzi minister Magdaleny Środy, którą zestawia z dyskwalifikacją Rocca Buttiglionego na komisarza europejskiego. Dziennikarz kończy pytaniem, czy i w Polsce nie mamy już do czynienia z ukrytą chęcią “realnego wyeliminowania katolików z życia publicznego". Na razie ocenia to jako “absurd", ale - dodaje ostrzegawczo - “żyjemy w świecie zmieniającym się...

11041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]