Reklama

Ładowanie...

Horyzont się zaciemnia

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Nurt laicyzacji daje o sobie znać w Europie, daje także w Polsce. Ale czy jest to tylko i jedynie ofensywa nieprzyjaciół Kościoła, czy też źle zdany egzamin wierzących, może letnich, może zanadto zadufanych?.

“Agresywny laicyzm zmierza do uczynienia z chrześcijaństwa czegoś w rodzaju wstydliwego przesądu, którego autentyczne wyznawanie powinno się eliminować z życia publicznego. Pierwszym etapem jest czyszczenie aparatu państwowego z nie ukrywających swych poglądów chrześcijan, a drugim - użycie tego aparatu do stopniowego zepchnięcia chrześcijaństwa do getta". Tak pisze o obawach “coraz liczniejszych grup" Europejczyków Piotr Skwieciński, redaktor katolickiej telewizji “Puls" (“Rzeczpospolita", 10 grudnia 2004 r.) na marginesie wypowiedzi minister Magdaleny Środy, którą zestawia z dyskwalifikacją Rocca Buttiglionego na komisarza europejskiego. Dziennikarz kończy pytaniem, czy i w Polsce nie mamy już do czynienia z ukrytą chęcią “realnego wyeliminowania katolików z życia publicznego". Na razie ocenia to jako “absurd", ale - dodaje ostrzegawczo - “żyjemy w świecie zmieniającym się...

11041

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]