Ładowanie...
Wewnątrz kamienia

W dodatku “Magnetyczny punkt" był kolejną wersją udoskonalanego i zmienianego wyboru z całej twórczości poety, rozbudowaną kontynuacją “podziemnego" tomu “Niepodlegli nicości" (1988) - tym razem zaś, po raz pierwszy od kilkunastu lat, otrzymaliśmy książkę nową, w której spotykają się rozmaite rejestry i style, ale ukryte nici wewnętrznych powiązań, widoczne coraz wyraźniej podczas kolejnych lektur, budują kompozycyjną całość.
Jaki jest jej układ? Najpierw mamy trzy niezwykłe, bardzo osobiste prozy pod wspólnym tytułem “Kamień z Nowego Światu". Tytuł wzięty został z trzeciej, towarzyszy jej ilustracja; tak ważny jest dla poety ów znaleziony na podwórzu wiejskiego domu piaskowcowy krąg wycięty z żydowskiej macewy, którego stał się “chwilowym strażnikiem". Potem jest “Szron", czyli wiersze, które zamykały jako wiersze nowe “Magnetyczny punkt"; znajdziemy w nich...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]