Reklama

Ładowanie...

Pory roku w Breslau

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Dlaczego pociąga mnie mroczny świat zbrodni i dlaczego ten świat osadzam w przedwojennym Wrocławiu? Bierze się to z fascynacji moim rodzinnym miastem, które zachwycało mnie od najwcześniejszych lat dzieciństwa.
J

JAN STRZAŁKA: - Krakowscy amatorzy mocnych wrażeń, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Trup w Szafie, uznali Pański "Koniec świata w Breslau" za najlepszą polską powieść kryminalną roku 2003. Najpierw więc gratulacje. Potem brutalne przesłuchanie: woli Pan Sofoklesa czy Raymonda Chandlera? Horacego czy Agathę Christie?

MAREK KRAJEWSKI: - Trudne pytanie, trzęsą mi się ręce. Na sumieniu mam nie tylko zbrodnie opisane w dwóch powieściach, “Śmierci w Breslau" oraz w “Końcu świata w Breslau"; jestem też filologiem klasycznym, który na co dzień nie zajmuje się Horacym, lecz gramatyką łacińską. Jeśli już poezją, to jej stroną formalną - śledzeniem następstwa krótkich i długich sylab w wierszu, co przypomina trochę badania matematyczne, pozwala jednak ujrzeć kunszt wersyfikacyjny starożytnych poetów.

Po wykładach i naukowych eksploracjach (...

19614

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]