Reklama

Mimo wątpliwości optymizm

Mimo wątpliwości optymizm

26.12.2004
Czyta się kilka minut
W Polsce na Wigilię zostawia się przy stole jedno wolne miejsce. Niech tym razem puste będą dwa: to drugie zwolnione przez tysiące Polaków, którzy jako obserwatorzy właśnie pakują plecaki, by 26 grudnia stawić się w ukraińskich komisjach wyborczych - nie tylko w Kijowie, także na najgłębszej prowincji.
N

Na ulicach otaczających budynek Werchownej Rady parkują samochody parlamentarzystów: limuzyny, przy których mercedes posła Andrzeja Pęczaka wyglądałby jak zabawka, choć ukraiński deputowany zarabia oficjalnie kilkakrotnie mniej niż polski poseł. Wszystkie auta mają ciemne szyby, niektóre pomarańczowe wstążki i naklejki.

- Popatrz, k.., oto biedacy walczący o demokrację dla ludu - mówią kijowscy znajomi, gdy przechodzimy obok drogich samochodów z literkami “BP" (Werchowna Rada) na rejestracjach. Połowa parlamentarzystów to biznesmeni i lokalni watażkowie, którym w zdobyciu mandatu pomogła ordynacja (połowę mandatów obsadzono według systemu jednomandatowych okręgów wyborczych). Po nowych wyborach w parlamencie mają znaleźć się partie, którym uda się zbudować trwałe struktury i dokonać odpowiedniej selekcji kandydatów. Tyle teoria.

Oczywiście,...

10213

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]