Reklama

Ładowanie...

Kołysanka dla Chopina

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Wszystko zaczęło się od snu Pawła Potoroczyna z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Sen kończył się owacją dla Leszka Możdżera i Adama Makowicza, którzy na jednej scenie, na dwóch fortepianach, zagrali wspólny koncert. Niemożliwe?.
P

Potoroczyn zadzwonił do Możdżera, usłyszał, że to bardzo piękny sen i miło, gdyby się spełnił. Pierwszy koncert Makowicza i Możdżera odbył się 25 września w nowojorskiej Carnegie Hall. 9 grudnia, sytuacja powtórzyła się w sali Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach, dzień później w Tarnowie...

Garnitur i muszka

Na scenę pierwszy wszedł Makowicz. Nienagannie ubrany, w fioletowej koszuli z muszką, z chustką w butonierce. Dżentelmen. Tak też brzmią dźwięki dwóch Chopinowskich “Preludiów" z op. 28 w jego aranżacji: nr 24 (d-moll) i nr 2 (a-moll). Dostojnie, olśniewająco, choć może zbyt sterylnie. Kiedy przed kilku laty pierwszy raz usłyszałem Makowicza, byłem porażony jego techniką. Sprawiała wrażenie chłodnej, pełnej dystansu, jakby zbyt doskonałej. Lewa dłoń skakała po klawiszach, beznamiętnie i perfekcyjnie zarazem. Prawa...

10700

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]