Reklama

Ładowanie...

Kościół przezroczysty

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Nie dziwię się, gdy słyszę o biskupie Pieronku, że konfliktowy czy kontrowersyjny. Ci, którzy chcieliby się wesprzeć spokojnie na Kościele-opoce, którzy chcieliby zamknąć się w nim razem z depozytem słuszności i wiary, muszą czuć się zakłopotani lub nawet zagrożeni jego myśleniem. Jednak lektura wywiadu-rzeki z nim pokrzepia, pakuje w przygodę, popycha do działań.
C

Czego potrzebuje czytelnik literatury religijnej? Pytanie trochę bez sensu, bo samo pojęcie dotyczy obszaru, w którym mieszczą się dzieła mistyków i powieści, albumy o zabytkach i wybory pobożnych pieśni, traktaty teologiczne i reportaże o misjach. Warto jednak przez chwilę zatrzymać się na tym pytaniu, by uświadomić sobie, czym są rozmowy-rzeki, dokumenty spotkań dziennikarzy z duszpasterzami, teologami, biblistami, biskupami.

Pion i poziom

Dla wydawcy lokomotywą ciągnącą taką książkę w stronę czytelniczego rynku jest nazwisko. Są ludzie w Kościele, którzy sprawili, że ich zapamiętano - zaznaczyli swoją obecność przez to, co robią, co mówią z ambony albo w mediach, co piszą. Ich nazwiska nadają się na okładkę, a portrety załatwiają w znacznej mierze promocję. Czy jednak wystarczy powiedzieć: nabywca przywykł kupować to, co...

14560

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]