Reklama

Bóg z nami

Bóg z nami

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Być jak Bóg, odsunąć Boga z należnego Mu miejsca, zabawić się w Niego - ta pokusa istnieje w każdym z nas. Ale w ciszy wigilijnej nocy słyszymy szokującą wieść o tym, że w Bożym sercu jest pragnienie bycia człowiekiem. W imię bożonarodzeniowej wiary mówimy więc, że wielką i świętą rzeczą jest być człowiekiem.
Georges de La Tour (1593-1652), "Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Anną" (fragment)
M

Moi Drodzy!

Witam Was w świętą noc Bożego Narodzenia, gdy przeżywamy jedną z najpiękniejszych i najbardziej podniosłych chwil w roku. Na początku Adwentu przypomnieliśmy sobie sentencję z kręgu mistyki żydowskiej: “Bóg, stworzywszy świat i człowieka, ukrył się, dobrowolnie się wycofał, umniejszył samego siebie, żeby zrobić miejsce dla ludzkiej wolności". Z tego samego kręgu chciałbym przytoczyć inny przykład: “Świat, mimo że Stwórca się z niego »wycofał«, pachnie Bogiem - podobnie jak stara beczka, która, choć została opróżniona dawno temu, wciąż jeszcze pachnie dobrym winem".

A zatem, gdyby po stokroć mieli rację ci, którzy uważają nasz kraj za zateizowany, i gdyby nasze społeczeństwo było rzeczywiście duchowo wydrążone jak stara pusta beczka, w której nie ma już ani kropli mocnego, perlistego wina wiary, to jednak, przynajmniej w Boże...

10110

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]