Reklama

Ładowanie...

Jezus był dzieckiem

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Ewangelie dzieciństwa Mateusza i Łukasza są katechezami o Jezusie, odwołującymi się do początków Jego ziemskiego życia, do Jego poczęcia i narodzin. Ich zamierzeniem nie jest opowiadanie historii dzieciństwa i dorastania Jezusa, tylko pokazanie, kim On jest jako Syn Boży.
J

Jarosław Borowiec: - Czy zainteresowanie Jezusem może być takie samo, jak zainteresowanie innym wielkim człowiekiem historii?

Ks. Tomasz Węcławski: - Na Jezusa można spoglądać z różnych perspektyw, również z perspektywy ogólnej historii. Równocześnie zainteresowanie “historycznym Jezusem" jest zupełnie innego rodzaju niż neutralne zainteresowanie jakąkolwiek ważną postacią historii. Myślę, że w gruncie rzeczy nikomu, kto poważnie pyta o Jezusa, nie jest wszystko jedno, jaką prawdę o Nim odkryje. Także ktoś, kto nie podziela wiary chrześcijańskiej, nie może ignorować wyrażanej przez nią możliwości. Czy chcemy tego, czy nie, pytając o Chrystusa nie jesteśmy neutralni, obiektywni i obojętni - za wiele zależy od odpowiedzi na to pytanie, za bardzo chodzi o nas i o nasze życie.

Wiemy, choć nie wiemy

...
17813

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]