Reklama

Ładowanie...

Nieznośna lekkość mówienia o Bogu

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Jednocząca się Europa nie potrafi znaleźć dla chrześcijaństwa miejsca we własnych strukturach: grudniowy numer krakowskiego miesięcznika poświęcono relacjom między Kościołem i państwem oraz kryzysowi rozumienia wolności religijnej na Starym Kontynencie.
W

W artykule otwierającym tematyczny dział pisma Marek Zając szkicuje dzieje stosunków między władzami świecką i kościelną. Istotą tych kontaktów był raz zamazywany, innym razem zaostrzany podział na “Boskie" i “cesarskie"; dziś znów weszliśmy w okres rugowania wiary z życia publicznego. Jeszcze dobitniej mówi o tym José Casanova, wręcz identyfikując integrację europejską z procesem sekularyzacji (choć jej ojcowie byli chrześcijanami). “Idee laickości i neutralności światopoglądowej państwa nie spełniają pierwotnie przewidzianych dla nich zadań" - pisze socjolog. Zamiast rozwiązywać problemy, prowokują spory, uniemożliwiając osiągnięcie konsensu co do “wspólnych, swoiście europejskich wartości". Paradoksalnie utrudniają dalszą integrację oraz przyjęcie do wspólnoty przedstawicieli innych niż chrześcijaństwo religii (nie chodzi tylko o imigrantów, ale również np. o Turcję)....

4530

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]