Reklama

Ładowanie...

Rok w kulturze

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Rok 2004: co z niego zapamiętamy? Jakie wydarzenia, książki, wystawy, koncerty, spektakle, filmy? Co zdarzyło się w mijającym roku szczególnie ważnego, poruszającego, radosnego? Nie chcemy układać rankingów; chcemy podzielić się z czytelnikami naszymi wrażeniami i emocjami.
L

Literatura

  • Najlapidarniej ujął to Stanisław Lem: “Kiedy odszedł Miłosz, to jakby się Giewont zawalił". Podsumowując mijający rok, trudno nie zacząć od tej śmierci, która zamknęła epokę. “Przyzwyczailiśmy się do Jego obecności, zapominając, jak bardzo jest niezwykła" - napisał Marian Stala. Obecności, która dla jednych była najważniejszym punktem odniesienia, a innym coraz wyraźniej ciążyła.
  • Dzieło pozostanie, zabraknie jednak uważnego i krytycznego spojrzenia, ogarniającego współczesną kulturę, zwłaszcza zaś gospodarstwo polskiej literatury, które Miłosz uważał za własne. Zabraknie głosu niechętnie czasem słuchanego, bo przypominał o hierarchiach i obowiązkach. I nie będzie już zachwycających wypraw w niedostępne nam obszary pamięci, którym zawdzięczamy ostatnie teksty Miłosza, te ze “Spiżarni literackiej".
  • ...
15725

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]