Reklama

Ładowanie...

Wolny ptak i smuga cienia

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Jest taki wiersz Zbigniewa Herberta, którym Marek Stachowski zamknął jeden ze swych utworów najpiękniejszych, cykl pieśni-nie-pieśni do słów czterech poetów polskich, zatytułowany Ptaki:.
W

W gnieździe uplecionym z ciała

żył ptak

bił skrzydłami o serce

nazywaliśmy go najczęściej niepokój

a czasem: miłość.

Gdy w Baranowie, u progu jesieni roku 1978, usłyszeliśmy “Ptaki" po raz pierwszy - śpiewała Olga Szwajgier - stało się oczywiste, że narodził się kompozytor klasy wysokiej i szczególnej: poeta liryczny tworzący w materii dźwiękowej kruchoroślinnej, przenikniętej powietrzem i światłem.

Miał już wówczas za sobą wiele partytur i wiele sukcesów. W Warszawie nagrodzono “Sequenza concertanti", w Rotterdamie - “Musica con una battuta del tam-tam", w Skopje - “Chant de l’espoir", do słów Eluarda, w Krakowie - “Śpiewy thakuryjskie" do słów Rabindranatha Tagore, w Paryżu - bezsłowne, choć wokalno-instrumentalne, “Neusis II". Kolejnymi utworami wpisywał się bezbłędnie w...

8608

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]