Reklama

Wolny ptak i smuga cienia

Wolny ptak i smuga cienia

26.12.2004
Czyta się kilka minut
Jest taki wiersz Zbigniewa Herberta, którym Marek Stachowski zamknął jeden ze swych utworów najpiękniejszych, cykl pieśni-nie-pieśni do słów czterech poetów polskich, zatytułowany Ptaki:.
W

W gnieździe uplecionym z ciała

żył ptak

bił skrzydłami o serce

nazywaliśmy go najczęściej niepokój

a czasem: miłość.

Gdy w Baranowie, u progu jesieni roku 1978, usłyszeliśmy “Ptaki" po raz pierwszy - śpiewała Olga Szwajgier - stało się oczywiste, że narodził się kompozytor klasy wysokiej i szczególnej: poeta liryczny tworzący w materii dźwiękowej kruchoroślinnej, przenikniętej powietrzem i światłem.

Miał już wówczas za sobą wiele partytur i wiele sukcesów. W Warszawie nagrodzono “Sequenza concertanti", w Rotterdamie - “Musica con una battuta del tam-tam", w Skopje - “Chant de l’espoir", do słów Eluarda, w Krakowie - “Śpiewy thakuryjskie" do słów Rabindranatha Tagore, w Paryżu - bezsłowne, choć wokalno-instrumentalne, “Neusis II". Kolejnymi utworami wpisywał się bezbłędnie w...

8608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]