Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Jan Paweł II osobiście odprawi Pasterkę - poinformował watykański Urząd Celebracji Liturgicznych. W poprzednim komunikacie znalazło się stwierdzenie, że Papież będzie przewodniczyć liturgii, co w praktyce oznacza, że tylko wygłasza kazanie i udziela końcowego błogosławieństwa. W pierwszy dzień świąt Jan Paweł II wygłosi orędzie i udzieli błogosławieństwa “Urbi et Orbi".
  • Papież przyjął ministra spraw zagranicznych Iraku Hoshyara Zebariego (13 grudnia). Przedmiotem rozmów była sytuacja w Iraku i na Bliskim Wschodzie. “Minister podziękował Jego Świątobliwości oraz jego współpracownikom za pomoc okazywaną zawsze Irakowi oraz zapewnił o zaangażowaniu rządu w krzewienie wolności religijnej, a w szczególności obronę wspólnot chrześcijańskich" - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej. To trzecie spotkanie Jana Pawła II z przedstawicielami nowych władz Iraku (4 listopada w Watykanie gościł premier Allawi, jedenaście dni później nowy ambasador Iraku przy Stolicy Apostolskiej złożył listy uwierzytelniające).
  • Jan Paweł II wezwał chrześcijan i żydów do wspólnej walki z rasizmem. “Należy wyeliminować wszelkie formy rasizmu i budować społeczeństwo krzewiące prawdę, sprawiedliwość, miłość i wolność" - powiedział Papież podczas audiencji dla członków Ligi przeciw Zniesławianiu (17 grudnia). Jan Paweł II zapewnił, że Kościół katolicki i naród żydowski zbudowały “ścisłe więzi przyjaźni".
  • O zagrożeniu wiarą wyłącznie formalną mówił w trzecim i ostatnim rozważaniu adwentowym dla Kurii Rzymskiej kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Raniero Cantalamessa. “Najczęstszą wadą świeckich jest, że nie wyznają publicznie wiary, że ukrywają ją przez szacunek dla innych bądź z lenistwa" - powiedział włoski kapucyn. Dodał, że “najczęstsza wada ludzi Kościoła to wyznawanie bez wiary, ograniczanie się do deklaracji przynależności, bez zadawania sobie jednak pytania, czy wierzymy w to wszystko z całego serca". Zdaniem kaznodziei należy odróżniać brak wiary od mroku wiary, jaki był udziałem wielu świętych. “W takich przypadkach wiara jest silna jak nigdy, lecz skrywa się w kąciku, do którego wgląd ma tylko Bóg" - wyjaśnił.
  • Jan Paweł II podarował opłatki i figurę Jezusa do żłóbka betlejemskiego na Lednicy, gdzie odbywają się coroczne Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży. Dary Papież wręczył w Watykanie o. Janowi Górze, który w tym roku zaprasza młodzież również na Pasterkę. Figurka Jezusa umieszczona zostanie w szopce na polach lednickich, a podczas Pasterki ma ją potrzymać w ramionach każda kobieta. Uczestnicy nabożeństwa podzielą się także podarowanymi przez Jana Pawła II opłatkami.

Kościół w świecie...

  • We Francji, Wielkiej Brytanii, a nawet Włoszech władze państwowe, miejskie czy szkolne nierzadko zdecydowały się pozbawić obchody Bożego Narodzenia symboliki religijnej. Powoływano się w tych przypadkach na szacunek do religii niechrześcijańskich. Przykładowo na Wyspach tradycyjne “spotkania bożonarodzeniowe" w miejscach pracy nazywa się “spotkaniami świątecznymi", a na północy Francji dyrektorzy szkół odesłali do ofiarodawców paczki z czekoladami dla uczniów, bo na ich opakowaniach była postać św. Mikołaja i krzyż. Rzecznik Rady Muzułmanów w Wielkiej Brytanii stwierdził jednak, że “nie rozumie, czym obchody Bożego Narodzenia miałyby urazić wyznawców islamu".
  • Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że szkoły publiczne w tym kraju mają prawo do wieszania krzyży w szkolnych pomieszczeniach. W ostatnich miesiącach przez kraj przetoczyła się debata, gdy niektóre grupy muzułmanów i innych niechrześcijan usiłowały doprowadzić do usunięcia krucyfiksów ze szkół. Minister oświaty Letizia Moratti powiedziała, że orzeczenie trybunału respektuje “znaczenie naszej tradycji i symboliczną wymowę ukrzyżowania". Zaleciła też, aby w szkołach przygotowywano szopki.
  • “Komisja Europejska musi ze szczególną uwagą zbadać, czy Turcja szanuje prawa człowieka i wolność religijną" - oświadczyła Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej po tym, jak Unia zdecydowała o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ankarą. “Nie wypowiadamy się - powiedział abp Hippolyte Simon, wiceprzewodniczący Komisji - za rozpoczęciem rozmów lub przeciw niemu, ale zwracamy uwagę na fakt, że Turcja nadal odmawia przyznania mniejszościom wolności religijnej".
  • W oczach biskupów przynależność do świata muzułmańskiego zasadniczo nie stanowi przeszkody w przyjęciu Turcji do UE, jednak - jak podkreślił ks. Noël Treanor, sekretarz generalny Komisji - “nie może być mowy o pełnym członkostwie nowych krajów, jeśli nie zastosują wszystkich przepisów Unii", łącznie z wolnością wyznania dla poszczególnych osób, wspólnot i instytucji.
  • “Mam nadzieję, że Turcja nie zawiedzie się decyzją przywódców UE" - powiedział Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola. Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia wyraził przekonanie, że wejście Turcji do Unii poprawi sytuację chrześcijańskiej mniejszości w tym kraju, umożliwi ponowne otwarcie prawosławnego seminarium duchownego na wyspie Halki (zamkniętego przez rząd turecki w 1971 r.) i pozwoli znieść klauzulę prawną, która stanowi, że patriarchą może zostać tylko obywatel turecki. “Obecne władze Turcji - podkreślił - dają świadectwo dobrej woli, ale na konkretne rezultaty wciąż trzeba czekać".
  • Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka (UCP) nie jest zagrożeniem dla innych Kościołów na Ukrainie - czytamy w oświadczeniu biura prasowego wspomnianego Kościoła w odpowiedzi na oskarżenia patriarchy Aleksego II. Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi stwierdził, że obecny kryzys polityczny na Ukrainie doprowadził do wzmożenia ataków katolików na prawosławnych związanych z Patriarchatem Moskiewskim. Aleksy II kolejny raz wyraził też zaniepokojenie planami przekształcenia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w patriarchat. Biuro prasowe podkreśliło jednak, że utworzenie patriarchatu w niczym nie zagrażałoby prawosławnym i innym Kościołom, a jedynie zapewniłoby skuteczniejszą opiekę duszpasterską nad grekokatolikami, co zgodne jest z konstytucją Ukrainy.

... i w Polsce

  • Kard. Józef Glemp skończył 75 lat (18 grudnia). Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego Prymas złoży urząd metropolity warszawskiego, jednak Papież może na razie nie przyjąć jego rezygnacji. W wywiadzie dla KAI kardynał stwierdził: “Przez lata Prymas Polski był jednocześnie przewodniczącym Episkopatu i arcybiskupem warszawskim. Obecnie te funkcje zostały rozdzielone. Myślę, że po moim odejściu na emeryturę kiedyś znów dojdzie do ich połączenia. Trudniej kierować Konferencją Episkopatu spoza stolicy". W sobotę kard. Glemp świętował jubileusz w rodzinnym Inowrocławiu, m.in. odprawił dziękczynną Mszę w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, gdzie został ochrzczony.
  • Koniec sporu wokół ks. Henryka Jankowskiego: prałat z bazyliki św. Brygidy podporządkował się decyzji metropolity gdańskiego, który odwołał go z funkcji proboszcza (15 grudnia). “Proszę tych wszystkich, którzy ze mną służyli Kościołowi i Polsce o pełne respektowanie decyzji, które dla dobra Kościoła Gdańskiego podjął Arcybiskup Metropolita. Kościół jest naszą Matką, której winniśmy szacunek i posłuszeństwo. Domaga się tego również dobro wartości, jaką jest »Solidarność«" - czytamy w oświadczeniu ks. Jankowskiego. Abp Tadeusz Gocłowski także poszedł na ustępstwa: prałat pozostanie w mieszkaniu na pierwszym piętrze plebanii, zaś administrator parafii, ks. Krzysztof Czaja - zamieszka na strychu. Przejście między pokojami dotychczasowego proboszcza i biurem parafialnym na parterze zostanie zamurowane.
  • Jan Paweł II mianował ks. Kazimierza Gurdę biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej (18 grudnia). 51-letni nominat kierował dotychczas tamtejszym seminarium.
  • “Nie uczestniczymy w ciemnych interesach. Nasi darczyńcy z kraju i zagranicy są czytelni i uczciwi" - powiedział generał zakonu paulinów, składając radiowe życzenia Polakom w USA (18 grudnia). To pierwsza wypowiedź o. Izydora Matuszewskiego po serii artykułów, w których oskarżano Jasną Górę m.in. o podejrzane związki z biznesem. “W czasie najazdu szwedzkiego sanktuarium jasnogórskie było bombardowane kulami armatnimi. Czynił to wróg polskiego narodu i tego miejsca. Dziś także w stronę Jasnej Góry lecą kule wystrzeliwane przez nieżyczliwe temu miejscu media" - stwierdził o. Matuszewski. Paulinom zarzucano poza tym organizację spotkania Romana Giertycha z Janem Kulczykiem. O. Matuszewski przypomniał, że Jasna Góra była i jest miejscem spotkań różnych ludzi jako “dom Matki naszego narodu". Generał wyjaśnił również własne zaangażowanie w sprawę Artura K., za którego poręczył w krakowskiej prokuraturze, aby mężczyzna mógł opuścić areszt: “Kiedyś wszyscy staniemy przed obliczem Chrystusa-Sędziego, On nam ukaże swą obecność w sytuacjach człowieka. Nawet tego uwięzionego. Mając to na uwadze, pomogłem więźniowi, by mógł stanąć z otwartymi oczyma przed obliczem Chrystusa. To oburzyło ludzi tego świata, ale taka jest Ewangelia, skierowana także do uwięzionych".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 52/2004