Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Dni Tischnerowskie
Artykuły na ten temat
Znak nadziei
Wojciech Bonowicz
Nadzieja bierze się z uczestnictwa.
Na każdym skwerze tańczący Polacy...
Ks. Adam Boniecki
,
Henryk Woźniakowski
,
Mateusz Puczydłowski
Rozmowa z tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera – Aleksandrą Domańską, Mariną Hulią i Robertem Piłatem.
Mosty zamiast murów
Wojciech Bonowicz
„Nadzieja u Tischnera to nie klajster rzeczywistości, ale coś, co układa tę rzeczywistość i nadaje jej sens”, mówiła podczas jednego z webinarów filozofka…
Nadzieja sięga głębiej
Artur Sporniak
Brakuje nam Tischnera. Co powiedziałby dziś? Jaką by miał receptę? Jakim dowcipem rozbroiłby emocje? Prawdy, którymi się dzielił, brzmią świeżo. Przekonuje o…
Kod człowieka
Wojciech Bonowicz
To nie jest tak, że pewnego dnia zniknie nienawiść. Ale każdy powinien wykonać ten krok, na który go stać.
Życie bez focha
Wojciech Bonowicz
Biograf u źródła
Łukasz Tischner
Dwa koniki
Łukasz Tischner
Powrót zdrowego rozsądku
Ks. Józef Tischner
,
Natalia Adaszyńska
Ks. Józef Tischner: Żeby porozumieć się z drugim człowiekiem, trzeba mu coś mądrego powiedzieć nawet w największej burzy emocji.
Tischner – 15 lat później
Wojciech Bonowicz
Dzisiejsi dwudziestolatkowie do Tischnera musieli sami znaleźć sobie drogę. Ale siła świadectwa potrafi być większa od bezpośredniego spotkania.
Program 15. Dni Tischnerowskich
TP
Mówimy Rosja, myślimy Kreml
Krystyna Kurczab-Redlich
Krystyna Kurczab-Redlich: Z goryczą przekonywałam się, że stwierdzenie Reagana o Rosji jako o imperium zła ma niestety pewne uzasadnienie. Pełna wersja rozmowy…
Polska w świecie wolności
José Casanova
Prof. José Casanova, gość specjalny VII Dni Tischnerowskich: Polacy mają szansę udowodnić Europie Zachodniej, że zestawianie modernizacji z odchodzeniem od…
Tischner wielokrotny
Wojciech Bonowicz
Coraz częściej muszę odpowiadać na pytanie: kim był? Ilekroć jadę na spotkanie do którejś ze szkół noszących jego imię albo do biblioteki czy osiedlowego klubu…
Ewangelia według siostry Anny
Artur Sporniak
Nie teoretyzuje. Nie zastanawia się nad trafnością biskupich kandydatur. Nie spiera się o to, w czym Kościół nie domaga. Po prostu pozwala Bogu działać.
Ks. Robert Woźniak
Ks. Jacek Prusak SJ
Sam autor zresztą przyznaje, że książka "zrodziła się z pasji i stanowi rodzaj manifestu teologicznego". Pod tym względem to rzadkość: mamy w Polsce…
Tajemnica kilku pojęć teatralnych
Ks. Józef Tischner
GRA. Czym jest gra? Można dziś usłyszeć: "gra czyni wolnym". Czy na tej podstawie można tak rozumować: grą jest wszystko, co "wyzwala"?
Spotkanie
Joanna Jopek
U tych, którzy poznali ks. Tischnera w Szkole Teatralnej, objawia się coś wspólnego. Coś w języku, w nazywaniu świata, w formułowaniu myśli i rytmie zdań.
Myślenie do myślenia
Jarosław Borowiec
Bóg jest jak muzyka, zaprasza do tańca.Błogosławieństwa są pieśnią, którą śpiewa Bóg.Muzyka wiary jest bogata i subtelna.Aby mogła rozbrzmiewać, potrzebna jest…
Wolność do dobra
Wojciech Bonowicz
Trzydzieści lat temu, w wakacje 1976 r., studentka astronomii z Torunia pojechała na obóz zorganizowany przez o. Władysława Wołoszyna w Łopusznej - rodzinnej…
Nasz talib
Ks. Adam Boniecki
Redaktorom "Tygodnika cierpnie skóra, gdy doktor Kłodkowski telefonuje po powrocie z kolejnej dalekiej wyprawy i rzuca do słuchawki swoją…
Wiara filozofa
O. Jan Andrzej Kłoczowski OP
O wierze dyskutuje się dużo, ale najczęściej kontekst jest teologiczny, pobożny albo szyderczy. Teologiczny, gdy spierają się uczeni w Piśmie; pobożny, gdy…
Odcienie tajemnicy
Współczesna teologia jest uwikłana w przestarzały obraz świata. Wielu ludziom zamyka to drogę do religii. Trzeba to zmienić, ale należy postępować rozsądnie.…
Życie według wartości
Abp Józef Życiński
Istnieją środowiska, które nie lubią terminu wartość. Czesław Miłosz wspominał, że gdy w 1968 r. podczas publicznych dyskusji w Berkeley użyło się terminu…
Sprawa z Innym
Tadeusz Gadacz
Główny wywód filozoficzny ostatniej książki Jana Pawła II poświęcony jest misterium iniquitatis - tajemnicy zła. Jak się dowiadujemy ze wstępu, Pamięć i…
Dni Tischnerowskie 2005
W pierwszych dnia maja 2005 r. odbyły się w Krakowie (po raz piąty) i w Poznaniu (po raz drugi) Dni Tischnerowskie. Były Msze, przeglądy filmów, wykłady - m.in…
Zmysł przynależności
Ernst-Wolfgang Böckenförde
Od początku maja Polska należy do Europy nie tylko geograficznie i kulturalnie, jak to było od niepamiętnych czasów, ale również politycznie. Co powiedziałby o…
Pokonać lęk przed łaską
Maciej Szklarczyk
Konferencja Józefa Tischnera refleksja nad życiem publicznym próbowała odpowiedzieć na pytanie, co w myśli bohatera jest żywe i przydatne, a co (czy coś?)…
Krzyk wojen, prąd źródeł
Ludzkie "tu i teraz"
Artur Sporniak
Czy ks. Tischner był myślicielem oryginalnym? Twórcą czy naśladowcą? Nad tym prowokacyjnym pytaniem zastanawiali się uczniowie i przyjaciele Filozofa.
Nadzieja wolności?
Jarosław Borowiec
W Poznaniu rozmawiano przede wszystkim o wolności - łasce wszystkich łask, a zarazem nieszczęsnym darze.
Boski młyn
Maciej Szklarczyk
Widowisko Moje góry, zrealizowane pod opieką Anny Polony w krakowskiej PWST, trudno nazwać przedstawieniem. Na środku sceny, siedząc przy sosnowym stole,…
Nadstawianie uszu
Tomasz Cyz
Ciepła barwa saksofonu Janusza Muniaka, poetyckie frazy trąbki Roberta Majewskiego, intensywna gra Kroke, energia młodych z zespołu Tołhaje, mocny głos…
Dni Tischnerowskie 2004
Michał Okoński
,
współpraca: Anna Mateja
,
Teresa Skoczyńska
,
Wojciech Bonowicz
,
fotografie Daniel Malak
Towarzyszyć w myśleniu
Agnieszka Sabor
,
Artur Sporniak
Tegoroczna sesja naukowa, zorganizowana, jak co roku, w Collegium Novum (9 maja), znów okazała się jednym z najważniejszych momentów Dni Tischnerowskich. Tym…
Romantyczne porażenie woli
Jarosław Gowin
W 1970 r., w stężałej od zakłamania i strachu atmosferze pomarcowej, ks. Józef Tischner opublikował głośny esej „Chochoł sarmackiej melancholii”. Był to wstęp…
Chłopcy Austryjoki
Bartek Dobroch
Istnieje wiele przekazów na temat pierwszego spotkania ks. Tischnera z Schallerami. - Wydaje mi się, że Józiu był w Grazu z referatem i tam poznał Schallera -…
Dwa horyzonty
Adam Workowski
Wolne, a zarazem zakorzenione myślenie pozwala zbudować filozofię nadziei i wiary w Dobro - tak można najkrócej oddać sens wydanych w tych dniach książek na…
Pamięć
Bronisław Mamoń
Przez ponad 20 lat ks. Józef Tischner prowadził wykłady na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studenci nazywali je katechezą.…
Rekolekcje z Antonim Kępińskim
Ks. Józef Tischner
„Ojcze nasz...” Odmawiamy tę modlitwę codziennie i nie dziwi nas, ze na jej początku stoi słowo: „Ojcze...”. Ale kiedy apostołowie usłyszeli to po raz pierwszy…
Żyć w Kościele Jezusa Chrystusa
Ks. Henryk Seweryniak
„Mój kolega, który był zastępcą »Ognia«, powiedział mi: »wiesz, Kościół to jest jedyne miejsce, gdzie ludzie się nie zdradzają«... Kościół był odkryciem jako…
Barbara Skarga: ratunek dla myślenia
Tadeusz Sławek
W przedmowie do „Śladu i obecności” Barbara Skarga kilkakrotnie mówi o swoim zbiorze jako o „książeczce”. Co więcej, aby do końca zawieść oczekiwania…
W Poznaniu o Tischnerze
Jarosław Borowiec
„Tischner nie tylko wierzył w istnienie człowieka, ale także głęboko wierzył w jego dobroć. Wiara ta wynikała z jego wiary w Boga, którego sumieniem jest…
Wiara Tischnera
Michał Okoński
Wykład Leszka Kołakowskiego, debata o wierze w „Jaskini filozofów”, spektakle młodych reżyserów i Msza w intencji Księdza Profesora odprawiona przez kard.…