Reklama

Barbara Skarga: ratunek dla myślenia

18.05.2003
Czyta się kilka minut
W przedmowie do „Śladu i obecności” Barbara Skarga kilkakrotnie mówi o swoim zbiorze jako o „książeczce”. Co więcej, aby do końca zawieść oczekiwania czytelnika przygotowanego do czytania filozofa, rozpoczyna od wyznania przypadkowej proweniencji swoich tekstów.
Z

Zdanie rozpoczynające ten zbiór esejów - „Książeczka ta powstała przypadkowo” -budzi nasze zdziwienie: jakże „książeczka”, gdy od filozofa spodziewamy się „księgi”, jakże „przypadkowo”, skoro filozof winien być stróżem celowych poczynań? W jakim sensie „Ślad i obecność” jest „książeczką”? Zapewne w takim, jaki wprowadza sama Autorka, kiedy ostrzega nas, iż problemy, których dotyka, wymagają dalszych „solidnych analiz”, a nie „luźnego w swej stylistyce eseju”, iż to, co czytamy, to ledwie „tropy jeszcze niezrealizowanego projektu”.

Ale dzieło, które trzymamy w ręce, jest „książeczką” w jeszcze innym, ważniejszym sensie. W przeciwieństwie do „księgi”, która trzyma nas na dystans i onieśmiela, której mądrość zdaje się nie przystawać do moego życia, „książeczka” jest tym, co „po(d)ręczne”, a co potrafi swoją interwencją uratować życie i nadzieję. Nowa książka Barbary Skargi jest „...

4946

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]