Reklama

Barbara Skarga: ratunek dla myślenia

Barbara Skarga: ratunek dla myślenia

18.05.2003
Czyta się kilka minut
W przedmowie do „Śladu i obecności” Barbara Skarga kilkakrotnie mówi o swoim zbiorze jako o „książeczce”. Co więcej, aby do końca zawieść oczekiwania czytelnika przygotowanego do czytania filozofa, rozpoczyna od wyznania przypadkowej proweniencji swoich tekstów.
Z

Zdanie rozpoczynające ten zbiór esejów - „Książeczka ta powstała przypadkowo” -budzi nasze zdziwienie: jakże „książeczka”, gdy od filozofa spodziewamy się „księgi”, jakże „przypadkowo”, skoro filozof winien być stróżem celowych poczynań? W jakim sensie „Ślad i obecność” jest „książeczką”? Zapewne w takim, jaki wprowadza sama Autorka, kiedy ostrzega nas, iż problemy, których dotyka, wymagają dalszych „solidnych analiz”, a nie „luźnego w swej stylistyce eseju”, iż to, co czytamy, to ledwie „tropy jeszcze niezrealizowanego projektu”.

Ale dzieło, które trzymamy w ręce, jest „książeczką” w jeszcze innym, ważniejszym sensie. W przeciwieństwie do „księgi”, która trzyma nas na dystans i onieśmiela, której mądrość zdaje się nie przystawać do moego życia, „książeczka” jest tym, co „po(d)ręczne”, a co potrafi swoją interwencją uratować życie i nadzieję. Nowa książka Barbary Skargi jest „...

4946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]