Reklama

Wiara filozofa

Wiara filozofa

15.05.2006
Czyta się kilka minut
O wierze dyskutuje się dużo, ale najczęściej kontekst jest teologiczny, pobożny albo szyderczy. Teologiczny, gdy spierają się uczeni w Piśmie; pobożny, gdy mówią ludzie duchowo rozwinięci; szyderczy, gdy wypowiadają się ci, co niewiele rozumieją, ale wiedzą lepiej.
F

Filozofowie, jeżeli w ogóle wiara staje się przedmiotem ich refleksji, patrzą na nią z góry lub z boku. Z góry, gdy jest ona dla nich rodzajem poznawania świata przez ludzi prostodusznych i naiwnych, niezdolnych do prawdziwego wysiłku umysłowego. Z boku, gdy czują się bezradni wobec jakiegoś obszaru rzeczywistości, o którym sądzą, że jest dla nich niedostępny.

Filozofowie, jeżeli zajmują się wiarą, to najczęściej porównując jej możliwości poznawcze z tymi, co poznanie rozumowe. Niezbyt liczni byli ci, którzy próbowali uchwycić właściwy dla wiary status poznania i kwestię, jakie ma ona znaczenie egzystencjalne.

Karol Tarnowski podjął się więc zadania nadzwyczaj trudnego - wziął na warsztat filozofa zagadnienie wiary. Jaki problem staje przed filozofem, który pragnie wiarę uczynić przedmiotem refleksji?

Najpierw musi rozstrzygnąć...

4062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]