Reklama

Ładowanie...

Wiara filozofa

15.05.2006
Czyta się kilka minut
O wierze dyskutuje się dużo, ale najczęściej kontekst jest teologiczny, pobożny albo szyderczy. Teologiczny, gdy spierają się uczeni w Piśmie; pobożny, gdy mówią ludzie duchowo rozwinięci; szyderczy, gdy wypowiadają się ci, co niewiele rozumieją, ale wiedzą lepiej.
F

Filozofowie, jeżeli w ogóle wiara staje się przedmiotem ich refleksji, patrzą na nią z góry lub z boku. Z góry, gdy jest ona dla nich rodzajem poznawania świata przez ludzi prostodusznych i naiwnych, niezdolnych do prawdziwego wysiłku umysłowego. Z boku, gdy czują się bezradni wobec jakiegoś obszaru rzeczywistości, o którym sądzą, że jest dla nich niedostępny.

Filozofowie, jeżeli zajmują się wiarą, to najczęściej porównując jej możliwości poznawcze z tymi, co poznanie rozumowe. Niezbyt liczni byli ci, którzy próbowali uchwycić właściwy dla wiary status poznania i kwestię, jakie ma ona znaczenie egzystencjalne.

Karol Tarnowski podjął się więc zadania nadzwyczaj trudnego - wziął na warsztat filozofa zagadnienie wiary. Jaki problem staje przed filozofem, który pragnie wiarę uczynić przedmiotem refleksji?

Najpierw musi rozstrzygnąć...

4062

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]