Reklama

Myślenie do myślenia

Myślenie do myślenia

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Bóg jest jak muzyka, zaprasza do tańca.Błogosławieństwa są pieśnią, którą śpiewa Bóg.Muzyka wiary jest bogata i subtelna.Aby mogła rozbrzmiewać, potrzebna jest cisza..
"Jaskinia filozofów" w Auditorium Maximum UJ /fot. G. Kozakiewicz
T

Te słowa, wyjęte z pism ks. Józefa Tischnera, stały się hymnem Szkół Tischnerowskich. Obok Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, imię autora "Myślenia według wartości" noszą już 23 placówki oświatowe. "Muzyka Myśli", bo taki jest tytuł kompozycji Jerzego Jamińskiego, miała prawykonanie podczas szóstej już edycji Dni Tischnerowskich, zorganizowanych między 10 a 13 maja przez wydawnictwo Znak, UJ, PAT oraz PWST.

Dni rozpoczęła Msza św., którą w intencji ks. Tischnera odprawił ks. kard. Stanisław Dziwisz. Po niej przyszedł czas na przegląd filmów - "Śmierć i nieśmiertelność". Głównym punktem wieczoru była projekcja "Dialogu z ks. Tischnerem" Krystyny Mokrosińskiej - pierwszej ekranizacji od czasu śmierci autora "Sporu o istnienie człowieka", która nie jest tylko opowieścią o osobie bohatera, ale próbą skonfrontowania się z jego myślą.

Dwa...

5381

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]