Reklama

Ładowanie...

Myślenie do myślenia

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Bóg jest jak muzyka, zaprasza do tańca.Błogosławieństwa są pieśnią, którą śpiewa Bóg.Muzyka wiary jest bogata i subtelna.Aby mogła rozbrzmiewać, potrzebna jest cisza..
"Jaskinia filozofów" w Auditorium Maximum UJ /fot. G. Kozakiewicz
T

Te słowa, wyjęte z pism ks. Józefa Tischnera, stały się hymnem Szkół Tischnerowskich. Obok Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, imię autora "Myślenia według wartości" noszą już 23 placówki oświatowe. "Muzyka Myśli", bo taki jest tytuł kompozycji Jerzego Jamińskiego, miała prawykonanie podczas szóstej już edycji Dni Tischnerowskich, zorganizowanych między 10 a 13 maja przez wydawnictwo Znak, UJ, PAT oraz PWST.

Dni rozpoczęła Msza św., którą w intencji ks. Tischnera odprawił ks. kard. Stanisław Dziwisz. Po niej przyszedł czas na przegląd filmów - "Śmierć i nieśmiertelność". Głównym punktem wieczoru była projekcja "Dialogu z ks. Tischnerem" Krystyny Mokrosińskiej - pierwszej ekranizacji od czasu śmierci autora "Sporu o istnienie człowieka", która nie jest tylko opowieścią o osobie bohatera, ale próbą skonfrontowania się z jego myślą.

Dwa...

5381

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]