Reklama

Wolność do dobra

Wolność do dobra

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Trzydzieści lat temu, w wakacje 1976 r., studentka astronomii z Torunia pojechała na obóz zorganizowany przez o. Władysława Wołoszyna w Łopusznej - rodzinnej miejscowości ks. Józefa Tischnera. "Tam dokonała się we mnie przemiana - opowiadała później.
"

"Prowadziłam długie rozmowy z naszym duszpasterzem. Brałam udział w Mszach pod gołym niebem, które zrobiły na mnie duże wrażenie. Odbyłam pierwszą od wielu lat spowiedź, przyjęłam Komunię". Po okresie buntu i zaabsorbowania nauką przeżyła coś na kształt nawrócenia. Stała się nową Janką - Janką, która kilka lat później miała porzucić obserwowanie gwiazd dla działalności społecznej.

Podczas tego pierwszego pobytu w Łopusznej poznała przyszłego autora "Etyki solidarności". Grupa z Torunia odwiedziła jego bacówkę. Janka zaczęła jeździć do Krakowa na wykłady ks. Tischnera, odwiedzała go w mieszkaniu na ulicy św. Marka. Szukała autorytetów i on w naturalny sposób stał się takim autorytetem. Kiedy po stanie wojennym przeszła nieudaną operację kręgosłupa i pojawiło się niebezpieczeństwo częściowego paraliżu, ks. Tischner szukał dla niej pomocy w Niemczech i Francji....

4020

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]