Reklama

Ładowanie...

Donbas: Wyjeżdżam, bo chcę żyć

z Łymanu w obwodzie donieckim
10.05.2022
Czyta się kilka minut
Łyman stał się kolejnym miastem, do którego dotarła wojna. Część mieszkańców w ostatniej chwili decyduje się na wyjazd.
Zniszczony przez rosyjską rakietę most kolejowy. Dwa dni później Rosjanie zniszczyli także most samochodowy. Okolice Łymanu, obwód doniecki. 1 maja 2022 r. / FOT. PAWEŁ PIENIĄŻEK
P

Przy blaszanej hali supermarketu stoi trzynaście osób. To wszyscy, którzy postanowili pierwszego dnia maja wyjechać z 22-tys. Łymanu w obwodzie donieckim. Na drodze w pobliżu sklepu leżą pościnane odłamkami gałęzie. Słychać dwa wystrzały, świst jeden zlewający się z drugim i następujące po sobie wybuchy. Tak głośne, jakby rwały od środka. Musiały spaść gdzieś blisko. Część osób rzuca się na ziemię.

– Czemu padliście? – pyta, zaśmiewając się mężczyzna w podeszłym wieku.

On tylko lekko się schylił. Stał oparty o cienką ścianę supermarketu, udawał, jakby nic się nie wydarzyło, ale minę miał nietęgą.

– Pan już przeżył swoje, a my chcemy jeszcze trochę pożyć – mówi inni mężczyzna, leżąc na ziemi.

Na oko jest młodszy o dwie, trzy dekady.

– Mamy nadzieję, że dzisiaj nas stąd wywiozą – dodaje.

...
12202

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]