Reklama

Donbas: Wyjeżdżam, bo chcę żyć

z Łymanu w obwodzie donieckim
10.05.2022
Czyta się kilka minut
Łyman stał się kolejnym miastem, do którego dotarła wojna. Część mieszkańców w ostatniej chwili decyduje się na wyjazd.
Zniszczony przez rosyjską rakietę most kolejowy. Dwa dni później Rosjanie zniszczyli także most samochodowy. Okolice Łymanu, obwód doniecki. 1 maja 2022 r. / FOT. PAWEŁ PIENIĄŻEK
P

Przy blaszanej hali supermarketu stoi trzynaście osób. To wszyscy, którzy postanowili pierwszego dnia maja wyjechać z 22-tys. Łymanu w obwodzie donieckim. Na drodze w pobliżu sklepu leżą pościnane odłamkami gałęzie. Słychać dwa wystrzały, świst jeden zlewający się z drugim i następujące po sobie wybuchy. Tak głośne, jakby rwały od środka. Musiały spaść gdzieś blisko. Część osób rzuca się na ziemię.

– Czemu padliście? – pyta, zaśmiewając się mężczyzna w podeszłym wieku.

On tylko lekko się schylił. Stał oparty o cienką ścianę supermarketu, udawał, jakby nic się nie wydarzyło, ale minę miał nietęgą.

– Pan już przeżył swoje, a my chcemy jeszcze trochę pożyć – mówi inni mężczyzna, leżąc na ziemi.

Na oko jest młodszy o dwie, trzy dekady.

– Mamy nadzieję, że dzisiaj nas stąd wywiozą – dodaje.

...
12202

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]