Reklama

Ładowanie...

Wolontariuszki. Jak Ukrainki walczą o kraj

z Kijowa, Charkowa i Słowiańska
22.08.2022
Czyta się kilka minut
Pół roku po rozpoczęciu inwazji Ukraińcy wciąż pomagają swojej armii, często wysupłując ostatnie pieniądze i resztki sił.
43-letnia TETIANA CHIMION pracuje w ostatnim centrum pomocy dla wojskowych w Słowiańsku – mieście w pobliżu frontu.Słowiańsk, 19 lipca 2022 r. / FOT. PAWEŁ PIENIĄŻEK
P

Ponad pół roku temu był to sklep wędkarski. Dziś tylko manekiny i elementy wystroju przypominają o jego przeszłości. Po 24 lutego pomieszczenie zamieniono na centrum pomocy dla żołnierzy. Mogą otrzymać tu cały ekwipunek: od skarpet i bielizny przez mundury, śpiwory i karimaty po kamizelki taktyczne i kuchenki turystyczne. Jak trzeba, wolontariuszki zorganizują też auto.

– Zbędnych rzeczy nie bywa, wszystko znika raz-dwa – mówi 43-letnia Tetiana Chimion, choreografka i właścicielka studia tańca. Jest jedną z trzech kobiet, które rzuciły wszystko, by wspierać wojskowych, którzy trafili w okolice Słowiańska, miasta w obwodzie donieckim.

Po pół roku wojny na pełną skalę, po ostrzałach, zbliżającym się froncie i wezwaniach władz do ewakuacji centrum w sklepie rybackim jest dziś ostatnim w mieście zorganizowanym punktem wsparcia. Mimo trudności Chimion i jej koleżanki nie...

19688

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]