Reklama

Ładowanie...

Na zegarze piąta piętnaście. Reportaż z obwodu donieckiego

z obwodu donieckiego (Ukraina)
25.07.2022
Czyta się kilka minut
Mieszkańców Konstantynówki niemal codziennie budzą spadające rosyjskie rakiety. Ludzie są wycieńczeni, mają zszarpane nerwy.
72-letni Wiktor pokazuje zegar, z którego wypadła bateria po tym, jak obok uderzyła rakieta. Wskazówki zatrzymały się na piątej piętnaście. Konstantynówka, 16 lipca 2022 r. Fot. Paweł Pieniążek
J

Jeszcze panuje zmrok. Budzik dzwoni za piętnaście czwarta. 40-letni Mychajło Tereszczenko wstaje z łóżka, czeka na pierwszy telefon.

Mychajło jest zastępcą kierownika Konstantynowskiej Administracji Wojskowej. To do niego dzwoni policja, gdy w mieście coś się wydarzy. W tym jeszcze do niedawna spokojnym miejscu w ostatnich tygodniach niestety dzieje się wiele.

„Po czwartej”, „po piątej”, „po szóstej” – to trzy odpowiedzi, które padają niemal zawsze na pytanie, kiedy doszło do ostrzału. Z bezlitosną monotonią rakiety spadają na Konstantynówkę – miasto w obwodzie donieckim, w rejonie (powiecie) kramatorskim, które do rosyjskiej inwazji na pełną skalę było domem dla 74 tys. ludzi. Linia frontu jest dziś coraz bliżej.

Zmęczenie ogarnia wszystkich

Rosyjskie rakiety zamieniają kolejne budynki w gruzy. Paraliżują miasto, a jego mieszkańców stopniowo odcinają od...

15313

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]