Reklama

Ładowanie...

Święty Marcin wśród Pól

z Londynu
22.11.2021
Czyta się kilka minut
Nie da się głosić Prawdy na pusty żołądek – to dewiza parafii St Martin-in-the-Fields. Niezależnie od działalności dobroczynnej przełożeni kościoła zadbali o obecność wielkiej muzyki w jego murach i uczynili go sławnym.
Wnętrze kościoła St Martin-in-the-Fields w Londynie, grafika opublikowana w albumie „Microcosm of London” z 1830 r. domena publiczna
Ż

Żywot Marcina, biskupa Tours, był wystarczająco skomplikowany i bez natchnionych upiększeń późniejszych hagiografów. Święty „Kościoła niepodzielonego”, czczony na równi przez katolików, prawosławnych i anglikanów, jeden z pierwszych Wyznawców, czyli otoczonych kultem świadków wiary, którym udało się zejść z tego świata śmiercią naturalną, uchodzi także za pioniera ruchów pacyfistycznych i nowoczesnego humanitaryzmu. Wbrew świadectwu Sulpicjusza Sewera nie uciekł jednak z domu, by oddać się Bogu, nie został też siłą odwiedziony od chrztu przez ojca-brutala ani przemocą wcielony do armii.

Wygląda na to, że syn panońskiego trybuna po prostu minął się z rodzinnym powołaniem. W dzieciństwie przeniósł się z rodziną do Ticinum w Galii Przedalpejskiej – kiedy ojciec w nagrodę za wierną służbę otrzymał status weterana, a wraz z nim liczne przywileje i spory kawałek ziemi pod uprawę....

12325

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]